Ο ΟΦΗ πήρε την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία

Ο ΟΦΗ μετά από ένα ματς θρίλερ επικράτησε με 3-1 σετ του Πανιωνίου και με συνολικό  σκορ 2-1 νίκες πήρε το εισιτήριο της ανόδου στη Volley League ανδρών.

Η ομάδα της Κρήτης επιστρέφει στη μεγάλη κατηγορία, ένα χρόνο μετά τον υποβιβασμό της με την επιτυχία να πανηγυρίζεται έξαλλα από αθλητές και κόσμο που γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο (ανάμεσα τους όπως και στον πρώτο αγώνα της σειράς ήταν και οπαδοί του Πανιωνίου).

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη με τον Πανιώνιο στο πρώτο σετ να προηγείται 9-13 και να φτάνει στο 14-19. Εκεί όμως οι κυανέρυθροι έκαναν πολλά λάθη (έχασαν σχεδόν όλα τα σερβίς τους) με τον ΟΦΗ να μειώνει στον πόντο (20-21), να ισοφαρίζει 23-23 και να παίρνει το σετ στο 30-28 με μπλοκ του Ρουσόπουλου.

Στο δεύτερο σετ οι Κρητικοί είχαν το καθαρό προβάδισμα στο 20-16, όως ο Πανιώνιος επέστρεψε και ισοφάρισε στο 22-22, χωρίς να καταφέρει να περάσει μπροστά και στο 25-24 το μπλοκ του Μάκινεν έφερε το 2-0.

Ο ΟΦΗ σχεδόν σ’ όλο το τρίτο σετ είχε σταθερά προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 20-18 που έγινε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-22. Ο Πανιώνιος πήρε την αλλαγή, το σερβίς του Παλέντζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων για το 23-24 και στο 26-27 το μπλοκ του Ζέλερ έδωσε παράταση στην αγώνα με το σκορ στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με 5-1 με τρεις άσσους του Μιχαήλοβιτς, για να πλησιάσει ο Πανιώνιος στο 11-9 με άσο του Ζέλερ. Οι κυανέρυθροι όμως με συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στον ΟΦΗ να ξεφύγει για να φτάσουμε στο 20-14. Το σερί 0-3 των φιλοξενούμενων έβαλε φωτιά στο ματς (20-17) όμως αρχικά ο Μάκινεν και στη συνέχεια ο Μιχαήλοβιτς τελείωσαν όλες τις κρίσιμες μπάλες με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 25-20 δίνοντας το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Τραχαλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Λινοξυλάκη, Κουνδουράκη.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 26-24, 26-28, 25-20)