Πρωταθλητής Ευρώπης ο θρυλικός Πετρούνιας

0 views

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης πραγματοποίησε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση, αυτήν τη φορά στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής, κατέκτησε την κορυφή της “γηραιάς ηπείρου” και έγραψε ιστορία.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας ολοκλήρωσε ακόμα έναν θρίαμβο, στο Ρίμινι της Ιταλίας. Ο 33χρονος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους. Το αψεγάδιαστο πρόγραμμά του, του χάρισε βαθμολογία 15.000, επιβεβαιώνοντας έτσι τον τίτλο του… άρχοντα των κρίκων. Τώρα πια έγινε ο μοναδικός αθλητής που έχει κατακτήσει επτά χρυσά ευρωπαϊκά μετάλλια στο ίδιο αγώνισμα. Κάπως έτσι άφησε πίσω του τον Ούγγρο Κριστιάν Μπέργκι, ο οποίος μετράει έξι στον πλάγιο ίππο.

Ασημένιος αναδείχθηκε ο περσινός πρωταθλητής Ευρώπης στην Αττάλεια, Αντέμ Ασίλ (Τουρκία), ο οποίος συγκέντρωσε 14,900 βαθμούς.//Α.