Πάρτι της Μπράιτον στο Σέφιλντ

4 views

Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι ισοπέδωσε τη Γιουνάιτεντ μέσα στο “Bramall Lane” με το εμφατικό 5-0, ανεβαίνοντας έτσι εκ νέου στην 7η θέση της κατάταξης της Premier League.

Η αποβολή του Χόλγκεϊτ από το 13ο λεπτό άλλαξε πολύ γρήγορα τα δεδομένα του αγώνα, κάτι που δεν άργησε να εκμεταλλευτεί η Μπράιτον. Ο Μπουονανότε άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, με τον Γουέλμπεκ να διπλασιάζει τα τέρματα στο 24′. Οι “γλάροι” είχαν τον έλεγχο και στο 75’… κλείδωσαν τη νίκη χάρη σε αυτογκόλ του Ρόμπινσον. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αντίνγκρα με δύο γκολ στο 78′ και το 85′.

Κάπως έτσι η Μπράιτον ανέβηκε στην 7η θέση της κατάταξης, έχοντας 38 πόντους και όντας πια στο -3 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Σέφιλντ έμεινε τελευταία με 13 πόντους, στο -7 από την 17η Λούτον και τη… σωτηρία.