Ο Σλούκας του έδωσε το… πλεονέκτημα (highlights)

6 views

Με τον Έλληνα γκαρντ να βάζει πέντε συνεχόμενους πόντους στο τελευταίο λεπτό, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 77-71 στην τρίτη αγωνιστική του τρίτου γύρου της Basket League και εξασφάλισε το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play offs.

Ο αγώνας

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός παρά το χαμηλό σχήμα που είχε, χτυπούσε μέσα στο “ζωγραφιστό” με τον Σλούκα να δημιουργεί για Μήτογλου και Χουάντσο και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2 πόντους, 13-11. Με γκολ – φάουλ του Ναν το “τριφύλλι” ξέφυγε με 4 πόντους, 15-11, αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Κάνααν και καλάθι του Παπανικολάου έτρεξε σερί 5-0 για το 16-15. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση. Οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Σλούκα και Γκριγκόνις και καλάθι του Ναν έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 23-16 της περιόδου.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός και με Μήτογλου και Ναν ανέβασε την διαφορά του στους 12 πόντους, 28-16. Η ομάδα του Αταμάν, έβγαζε τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Έκλεψε μπάλες και εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους, 34-17 στο 14′. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του και χτυπώντας με τους ΜακΚίσικ και Γουίλιαμς – Γκος μείωσε στους 10, 36-26 στο 18′. Οι Πειραιώτες ό,τι δεν είχαν καταφέρει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, το πέτυχαν στα τελευταία λεπτά του και με τρίποντο του Κάνααν και κάρφωμα του Φαλ έφτασαν ακόμα πιο κοντά, 38-33.

(INTIME)

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά “ζεστές” και εύστοχες από μακριά, με το “τριφύλλι” να διατηρεί το προβάδισμα, για το 45-39. Ο Ολυμπιακός ανέβαζε στροφές, ανανέωνε διαδοχικές επιθέσεις και με το δίδυμο Πίτερς και Κάνααν να σκοράρουν, μείωσε στο πόντο, 47-46 στο 25′. Φαλ και Παπανικολάου έδωσαν προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” 50-49 στο 27′. Δύο βολές του Λεσόρ και ένα γκολ φάουλ του Χουάντσο έκαναν το 53-50 για τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά με 6, 59-53, αλλά δύο βολές του Γουίλιαμς – Γκος διαμόρφωσαν το 59-55 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

O Ολυμπιακός με τον Γουίλιαμς – Γκος να μπαίνει στην εξίσωση του αγώνα έτρεξε ένα 4-0 επιμέρους και ισοφάρισε σε 59-59. Λεσόρ και Ναν “μίλησαν” για τους γηπεδούχους που έκαναν το 65-61. Ο Ολυμπιακός δεν τα παρατούσε και με λέι απ του Γουίλιαμς – Γκος και τρίποντο του Λαρεντζάκη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 68-68 στο 37′. Μία σου και μία μου πήγαιναν οι δύο ομάδες στα… σερί με το “τριφύλλι” να τρέχει εκ νέου ένα 4-0 για το 72-68. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τον Σλούκα να βάζει τεράστιο τρίποντο και δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3