Οι κυνικοί “Βαυαροί” στους τέσσερις του Champions League

0 views

Η Μπάγερν και στα δύο παιχνίδια, φάνηκε να έχει το “know how” τέτοιων αναμετρήσεων, μέτρησε η εμπειρία της και παρά την απώλεια της Μπουντεσλίγκα, έχει την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό του Champions League και να σώσει τη χρονιά της.

Ο αγώνας

Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε πολλές φάσεις με τους Βαυαρούς να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως να μην βρίσκουν διαδρόμους για να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μόλις στο 24΄έγινε η πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης με τον Μουσιάλα να σουτάρει εκτός περιοχής, όμως τον Ράγια να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα η Άρσεναλ ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Νόιερ, ο οποίος ήταν περισσότερο θεατής στο ματς. Ο Γερμανός κίπερ πάντως στο 40′ έκανε μία εντυπωσιακή απόκρουση σε κεφαλιά του Χάβερτζ, κρατώντας το μηδέν και η ισοπαλία, διατηρήθηκε μέχρι το πέρας του πρώτου ημιχρόνου.

Η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική, καθώς οι “κανονιέρηδες” με τον Όντεγκααρντ έφτασαν κοντά στο προβάδισμα, όμως ο Νόιερ απέκρουσε, στο 47′ η κεφαλιά του Γκορέτσκα βρήκε το δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Γκερέιρο δεν κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Βέβαια ο αριστερός μπακ των Γερμανών, ανέβαινε συχνά-ψηλά και στο 63΄έκανε μία σέντρα-λουκούμι για το κεφάλι του Κίμιχ, ο οποίος νίκησε τον Ράγια, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Ο Αρτέτα από εκεί και πέρα έβαλε στο παιχνίδι τον Γκάμπριελ Ζεσούς, για να τονώσει την επιθετική γραμμή της Άρσεναλ, η οποία χρειαζόταν γκολ πάση θυσία, για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Η Μπάγερν πήγε να κλείσει την υπόθεση πρόκριση με τον Τζαμάλ Μουσιάλα (87′), που βρέθηκε απέναντι από τον Ράγια, όμως έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Όντεγκααρντ σε κόντρα επίθεση, νικήθηκε από τον Νόιερ. Δεν ήταν η βραδιά του Μουσιάλα, καθώς στο 90′, δεν κατόρθωσε να γράψει το 2-0, όμως αυτό δεν στενοχώρησε την Μπάγερν, η οποία παρά την πίεση της Άρσεναλ, κράτησε το 1-0 και με συνολικό σκορ 3-2, πανηγύρισε την πρόκριση στους ημιτελικούς τους φετινού Champions League.//ΜΠ

Μπάγερν Μονάχου (Τούχελ, 4-2-3-1): Νόιερ – Κίμιχ, Ντάιερ, Ντε Λιχτ, Μαζράουι – Λάιμερ, Γκορέτσκα – Σανέ, Μουσιάλα, Γκερέιρο – Κέιν

Άρσεναλ (Αρτέτα, 4-3-3): Ράγια – Γουάιτ, Γκάμπριελ, Σαλιμπά, Τομιγιάσου – Έντεγκααρντ, Ζορζίνιο, Ράις – Σάκα, Χάβερτς, Μαρτινέλι