Νίκη με ανατροπή στο ντέρμπι ανόδου για την Athens Kallithea | Ο Λεβαδειακός… ξεφεύγει

6 views

Η πρωτοπόρος του β’ ομίλου της Super League 2 γύρισε από… την κόλαση κόντρα στον Ιωνικό και έκανε αποφασιστικό βήμα για την επίτευξη της ανόδου της στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Στα του βορείου ομίλου, ο Λεβαδειακός πέτυχε την όγδοη συνεχόμενη νίκη του, επικρατώντας με 3-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας. Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν στο 25′ με τον Μπαίροβιτς. Ο Γιαννιώτας έκανε το 2-0 εννέα λεπτά αργότερα, ενώ ο Ρόμο στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο άλλο ματς του γκρουπ, Μακεδονικός και Νίκη Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0, παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν οι γηπεδούχοι από την αποβολή του Λούκας στο 38′.

Στο νότιο όμιλο, το ντέρμπι… ανόδου ανάμεσα στην Athens Kallithea και τον Ιωνικό έληξε με νικήτρια την πρωτοπόρο. Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν στο “Ελ Πάσο” με τον Σαλίνας στο 34′, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ανατροπή. Στο 70′ ο Ματίγια έφερε το ματς στα ίσα, ενώ 13 λεπτά αργότερα ο Λουκίνας έκανε το 2-1. Είχε προηγηθεί η αποβολή του Ζάχαβι στο 81′.

Ταυτόχρονα, τα Χανιά διέλυσαν εντός έδρας με 4-1 τον Γιούχτα, με όλα τα γκολ της αναμέτρησης να μπαίνουν στο δεύτερο μέρος. Τέλος, ο Διαγόρας σταμάτησε το αρνητικό σερί έξι αγώνων νικώντας με 1-0 την Καλαμάτα στη Ρόδο.