Αγχωτικό 1-0 για τον Ολυμπιακό

3 views

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο πρώτος τελικός της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, με τις “ερυθρόλευκες” να υπερασπίζονται το πλεονέκτημα έδρας και να επικρατούν με 72-69 του Παναθηναϊκού, κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Τετάρτη (17/4, 20:30) στο “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα και περισσότερο ο Ολυμπιακός. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 5-0 στην αρχή, ενώ οι “ερυθρόλευκες” χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι. Παρ’ όλα αυτά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά, με το σκορ στο 13-13, πριν η Τσβίτκοβιτς βάλει ξανά μπροστά το “τριφύλλι” με 15-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα και με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη έτρεξαν επιμέρους 9-3 και η Σταμολάμπρου διαμόρφωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα, που ήταν το +8 (24-16) στο 13′. Με πρωταγωνίστρια την Βίτολα, οι γηπεδούχες ισορρόπησαν την κατάσταση και δια χειρός Νικολοπούλου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (31-30, 19′). Ωστόσο, το ημίχρονο έκλεισε με σερί 4-0 για τις φιλοξενούμενες, που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +3 (34-31).

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Ολυμπιακός επέστρεψε από τα αποδυτήρια, εμφανίζοντας ένα αρκετά καλύτερο πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με πέντε αναπάντητους πόντους στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι “ερυθρόλευκες” προσπέρασαν με 36-34 και δεν έμειναν ξανά πίσω σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα έτρεξαν επιμέρους 23-12 στο δεκάλεπτο αυτό και βρέθηκαν στο +8 (54-46) στο 30′.

Το μομέντουμ έδειχνε Ολυμπιακό δέκα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου τελικού, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, δείχνοντας πως τίποτα δεν είχε κριθεί. Με τις Αλέιν και Τζόουνς να έχουν εξαιρετικό διάστημα επιθετικά, το “τριφύλλι” έτρεξε επιμέρους 12-4 και ισοφάρισε σε 58-58, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Χριστινάκη έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (60-58, 36′), αλλά με σερί 6-0 οι “πράσινες” προσπέρασαν με 64-60, 2:28 πριν το φινάλε του αγώνα. Η Χριστινάκη ήταν αυτή που έδωσε ξανά προβάδισμα στις γηπεδούχες (66-64, 1:13), όμως η Τζόουνς είχε την απάντηση με τρίποντο (67-66, 57”). Οι “ερυθρόλευκες” έβγαλαν τις άμυνες στον υπολειπόμενο χρόνο και με τις Τόμπιν και Βίτολα να είναι εύστοχες στις βολές, έφθασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69