To Πανόραμα Ταινιών Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ μεταφέρεται στην Αθήνα 

by admin
14 views

Το Πανόραμα Ταινιών του Τμήματος Κινηματογράφου, της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Πανόραμα) είναι το αυτό-οργανωμένο φοιτητικό φεστιβάλ Τμήματος Κινηματογράφου που προβάλει, ως επί το πλείστον ταινίες οι οποίες φτιάχτηκαν από κινηματογραφίστριες και κινηματογραφιστές του Αριστοτέλειου τμήματος, αλλά και γενικότερα από νέους κινηματογραφιστές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Διοργανώνεται και διαμορφώνεται κάθε χρόνο από μια ομάδα φοιτητών του τμήματος. Ο διαχρονικός στόχος του Πανοράματος είναι να προβάλλονται ταινίες που δημιουργούνται μέσα στο Τμήμα Κινηματογράφου (και όχι μόνο) σε όσο περισσότερα άτομα γίνεται, αντί να μένουν ξεχασμένες σε κάποιο συρτάρι φυσικό ή ψηφιακό.

Αφού ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι προβολές στη Θεσσαλονίκη, το Πανόραμα Ταινιών Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ, μεταφέρεται στην Αθήνα για να αναδείξει το μπρίο και τη χάρη του στο αθηναϊκό κοινό.
Μετά από δύο χρόνια από την τελευταία φορά που κατεβήκαμε στην πρωτεύουσα, ήρθε η ώρα να επανέλθουμε δυναμικά!
Στόχος του Πανοράματος είναι να φτάσει η δουλειά των συμφοιτητ(ρι)ών μας σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.

Αυτήν την φορά σε νέο χώρο, στο αγαπημένο σινεφίλ κινηματογράφο Studio New Art Cinema στη πολυπολιτισμική Πλατεία Αμερικής. Η προβολή στην Αθήνα θεωρούμε πως είναι αναγκαία, μιας και το κινηματογραφικό γίγνεσθαι της χώρας εδρεύει εκεί. Ειδικά φέτος, με τον αριθμό ρεκόρ για την διοργάνωσή μας!

Θα χαρούμε πολύ να σας δούμε στις προβολές μας. Ραντεβού λοιπόν, την Τρίτη 9 και Τετάρτη 10 Ιουλίου στις 18:00, στο Studio New Star Art Cinema, Σταυροπούλου 33, στην Πλατεία Αμερικής!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Α’ ΜΕΡΟΣ 90min

  • The Way the Waves Sound (11min) Σκηνοθεσία: Φίλιππος Παπαιωάννου & Αχιλλέας Γούναρης
  • Hunting Season (19min) Σκηνοθεσία: Δημήτρης Θεοχαρίδης
  • Ο Εφευρέτης (6min) Σκηνοθεσία: Τάσος Σταμνάς
  • Behind The Painting (3min) Σκηνοθεσία: Ειρήνη Αδαμάκη
  • Fatale (8min) Σκηνοθεσία: Εύα Σταθεροπούλου
  • Άνυδρος (7min) Σκηνοθεσία: Δήμητρα Τζίνα
  • The outsiders of Abrantes (13min) Σκηνοθεσία: Barbara Louise
  • Μανδραγόρας (6min) Σκηνοθεσία: Ίρις Θεοχάρης
  • Μουσικά Σπίτια (13min) Σκηνοθεσία: Ευθύμιος Βούκιας & Ιωάννα Παλέντζα
  • Farewell (4min) Σκηνοθεσία: Γεώργιος Σιχλιμοίρης

Β΄ΜΕΡΟΣ 78min

  • Ρυθμοί της πόλης : Το παρκούρ στην Θεσσαλονίκη (28min) Σκηνοθεσία: Δημήτρης Γραμματικός
  • A Happy Dystopia (8min) Σκηνοθεσία: Πέρσα Εμινίδου
  • Μισαγαπιστές / Lovehaters (15min) Σκηνοθεσία: Γιώργος Λινάρδος
  • Douting Thomas (2min) Σκηνοθεσία: Στέλλα Καραγιάννη
  • The Garden Florist (9min) Σκηνοθεσία: Τάσος Σταμνάς
  • Lost in Auth (16min) Σκηνοθεσία: Παντελής Κορνάρος

Γ΄ΜΕΡΟΣ 90min

  • Οι Μονόκεροι υπάρχουν (24min) Σκηνοθεσία: Μηλένα Περδικάρη
  • Κέτσαπ στην Μουστάρδα σου (18min) Σκηνοθεσία: Ιφιγένεια Θεοδωρίδου
  • Ταξίδι προς τη ζωή (30min) Σκηνοθεσία: Μένιππος Αράπης
  • Θερμοκήπιο (18min) Σκηνοθεσία: Γιώργος Γεωργακόπουλος

258min

ΤΕΤΑΡΤΗ 10/7 18:00-23:00

Α’ ΜΕΡΟΣ 88min

  • Ρόες (17min) Σκηνοθεσία: Πέρσα Εμινίδου
  • Δημιουργικός Παραγωγός : Ο Αφανής Ήρωας του Ελληνικού Cinema (14min) Σκηνοθεσία: Ευάγγελος Κυριακίδης
  • Heart of Stone (6min) Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Φαρμακάς
  • Ο κυρ Στριμμένος (17min) Σκηνοθεσία: Άννα Μανιάν
  • Κλωστές (4min) Σκηνοθεσία: Δήμητρα Τσώνου
  • ERMA (12min) Σκηνοθεσία: Άγγελος Χαραλάμπους
  • Σιγή στις Όχθες (10min) Σκηνοθεσία: Ορφέας Αναστασιάδης, Βαγγέλης Δάγκλας, Πέτρος Λουλές
  • atouched (4min) Σκηνοθεσία: Άννα Αγιαννίτη
  • Αστικές Ρωγμές (4min) Σκηνοθεσία: Νικολέττα Χατζησάββα

Β΄ΜΕΡΟΣ 85min

  • Γέννημα θρέμμα Δεντροπόταμος (20min) Σκηνοθεσία: Τάσος Σταμνάς
  • Kinetic (5min) Σκηνοθεσία: Στέλλα Καραγιάννη
  • Βάλια Κάνλτα (9min) Σκηνοθεσία: Νίκος Αβραμίδης
  • Ίχνη (5min) Σκηνοθεσία: Στέφανος Θεοδωρόπουλος, Δήμητρα Τζίνα
  • Θυμάσαι (14min) Σκηνοθεσία: Φεραία Νικολάου
  • Lady in the Blues (7min) Σκηνοθεσία: Τριαντάφυλλη Θεοδωροπούλου
  • Kaleidoscope (9min) Σκηνοθεσία: Έρη Κωνσταντίνου
  • Miss Understanding (3min) Σκηνοθεσία: Ίρις Θεοχάρη
  • Bad Kids with Saint Names (13min) Σκηνοθεσία: Βίκυ Αναστασιάδου

Γ΄ΜΕΡΟΣ 93min

  • Αστόρια (20min) Σκηνοθεσία: Γαβριήλ Αθανασίου
  • Lascivia (6min) Σκηνοθεσία: Θανάσης Καρακατσούλης
  • Ακολουθώντας τα ίχνη του Εφήμερου (23min) Σκηνοθεσία: Ειρήνη Χατζηκυριακίδου
  • Days of lilac Summer (13min) Σκηνοθεσία: Ariadni Angeliki Tryfronitou Litou
  • Συλλέγοντας τον Χρόνο (31min) Σκηνοθεσία: Χρήστος Σάγιας
Όλες οι Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο ertnews.gr
Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν:
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος



Περισσότερα Εδω

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ