MotoGP Valencia 2: Δυνατή μάχη, poleman ο Morbidelli

2 views

Ο Franco Morbidelli ήταν ανάμεσα στους πιο γρήγορους αναβάτες, από το 1ο σκέλος δοκιμών για τον 2ο αγώνα του MotoGP στη Valencia. Σε όλα τα σκέλη ήταν ανάμεσα στους 3-4 διαφορετικούς αναβάτες που έκαναν σταθερά καλούς χρόνους. Το επιβεβαίωσε στο 3ο σκέλος των ελεύθερων δοκιμών κατεβάζοντας σημαντικά χρόνο, σταματώντας το χρονόμετρο στο 1:30:168! Άφησε σχεδόν μισό δευτερόλεπτο πίσω του τον 2ο ταχύτερο, τον Pol Esparagaro και στην 3η θέση ήταν ο Johann Zarco. Στην δεκάδα των ταχύτερων χρόνων δεν κατάφεραν να μπουν αναβάτες που συνήθως περνούν απευθείας στο Q2 και ανάμεσα τους δύο βασικοί διεκδικητές του τίτλου. Οι Rins, Quartararo, Dovizioso, Rossi,Binder, Crutchlow έκαναν το Q1 να μοιάζει με Q2! Τελικά, μετά από δυνατή μάχη προκρίθηκαν στην τελική φάση των χρονομετρημένων οι Binder και Quartararo.

Το ψιλόβροχο έκανε συχνά πυκνά την εμφάνιση του σε όλη τη διάρκεια της μέρας χωρίς να επηρεάσει ιδιαίτερα τις δοκιμές της κατηγορίας MotoGP τουλάχιστον τις κρίσιμες στιγμές. Με την έναρξη του τελικού σκέλους των χρονομετρημένων δοκιμών μπήκαν αμέσως όλοι στην πίστα, έχοντας το φόβο της βροχής, η οποία φάνηκε να ξεκινά σε μια μόνο στροφή της πίστας. Τελικά, η διαδικασία δεν επηρεάστηκε και κύλησε χωρίς βροχή αλλά με πολλές και δυνατές μάχες. Στα πρώτα 5,5 σχεδόν λεπτά φάνηκε πως θα ήταν μια μάχη ανάμεσα σε αναβάτες της Yamaha αφού οι Morbidelli, Vinales και Quartararo εναλλάσσονταν στην κορυφή. Το σερί τους «έσπασε» ο Miguel Oliveira ανεβάζοντας μια KTM στην πρώτη θέση. Δύο λεπτά αργότερα στην κορυφή ανέβηκε μια ακόμα KTM, αυτή του Brad Binder.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των χρονομετρημένων, είχαμε το 1-2-3 της KTM με τους Binder, Pol Espargaro και Miguel Oliveira. O Maverick Vinales έκανε την αντεπίθεση του στα τελευταία λεπτά και πέρασε πρώτος. Εντυπωσιακός ήταν ο Binder ο οποίος εφόσον συμμετείχε στο Q1 δεν είχε στη διάθεση του άλλο μαλακό λάστιχο και συνέχισε να κινείται με τα ίδια λάστιχα, κοντά στο χρόνο της pole position την ώρα που όλοι έμπαιναν στην πίστα με καινούρια λάστιχα. Ο Jack Miller κατέβασε άλλα 4 δέκατα από το χρόνο του Vinales και πέρασε πρώτος. Όμως ο Franco Morbidelli, έχοντας δουλέψει πολύ μεθοδικά, ήξερε που έπρεπε να πιέσει, να ρισκάρει (κάτι που δε συνηθίζει) και να πάρει τελικά την 1η θέση πλησιάζοντας τον εξαιρετικό χρόνο που έκανε στα πρωινά ελεύθερα.

Ο Jack Miller περιορίστηκε στη 2η θέση αλλά αισθάνεται αισιόδοξος για τον αγώνα αφού μπορεί να είναι γρήγορος σε όλες τις συνθήκες. Ήταν η καλύτερη Ducati και ελπίζει ξεκινώντας από τη 2η θέση να γίνει ο 10ος διαφορετικός, φετινός νικητής. Αξιοσημείωτο ήταν πως την υψηλότερη τελική ταχύτητα είχαν 3 Ducati (Miller, Bagnaia, Dovizioso) με 328,9 χλμ/ώρα. Ο Takaaki Nakagami ήταν ο 3ος ταχύτερος φέροντας μια Honda στην 1η σειρά της εκκίνησης. Με λιγότερο άγχος αυτήν τη φορά, θα προσπαθήσει να ανέβει στο βάθρο, κάτι που δεν έχει καταφέρει ακόμα σε μια χρονιά που έδειξε εντυπωσιακή βελτίωση. Ο Johann Zarco έκανε τον 4ο ταχύτερο χρόνο και θα έχει δίπλα του στη 2η σειρά της εκκίνησης τους Maverick Vinales και Pol Espargaro. Ο Pol Espargaro έδειχνε ικανός για κάτι καλύτερο αφού ήταν σταθερά γρήγορος. Όμως έδειξε πως έχει και πολύ καλό ρυθμό αγώνα, άρα δεν αποκλείεται να πρωταγωνιστήσει στον αγώνα.

Μια έκπληξη βρίσκεται στην 7η θέση. Ο Aleix Espargaro ανέβασε την Aprilia στην 3η σειρά της εκκίνησης τη στιγμή που η πρώτη Suzuki βρίσκεται στην 4η θέση. Ο Aleix Espargaro μερικούς πολύ καλούς γύρους, είχε δυνατά επιμέρους κομμάτια και πήρε τελικά ένα καλό αποτέλεσμα. Δίπλα του, στην 8η θέση θα στηθεί στην εκκίνηση ο Francesco Bagnaia και στην 9η ο Brad Binder που είχε το ρυθμό για μια καλύτερη θέση, αλλά δεν είχε λάστιχα. Την πρώτη δεκάδα συμπληρώνει ο Miguel Oliveira.

Πρέπει να κοιτάξουμε πίσω από την πρώτη δεκάδα για να συναντήσουμε τους διεκδικητές του τίτλου! Ο Fabio Quartararo παρότι προβληματίστηκε πάρα πολύ, ιδιαίτερα την Παρασκευή, κατάφερε να βρεθεί μπροστά από τον Mir, έστω και για μία θέση. Ο Quartararo έκανε τον 11ο χρόνο και ο Mir τον 12ο. Πάντως ο Mir φάνηκε να μπορεί να κάνει καλούς χρόνους με μεγαλύτερη ευκολία απότι ο Quartararo ενώ ο αναβάτης της Suzuki και πρωτοπόρος στη βαθμολογία είχε και πολύ καλό ρυθμό με ρυθμίσεις αγώνα. Ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Alex Rins που περιορίστηκε στη 14η θέση. Βέβαια, οι αναβάτες της Suzuki έχουν ξεκινήσει αρκετές πίσω από τη δεκάδα και βρίσκονται να μάχονται ή και να κατακτούν μια θέση στο βάθρο. O Danilo Petrucci θα ξεκινήσει τον 150ο αγώνα του από τη 15η θέση και ο Alex Marquez που είχε μια άσχημη πτώση στο Q1 χωρίς ευτυχώς να τραυματιστεί, θα ξεκινήσει 20ος.