HSBK, αποτελέσματα 2ου αγώνα – sports.ert.gr

3 views

Έχοντας πάρει μια πρώτη γεύση από τους αγώνες του Σαββάτου, το ενδιαφέρον για τους αγώνες της Κυριακής παρέμενε σε υψηλό επίπεδο. Μετά το warm όλων των κατηγοριών, οι αναβάτες ήταν έτοιμοι για τις μάχες του δεύτερου αγώνα της χρονιάς.

Πρώτοι στην πίστα μπήκαν οι αγωνιζόμενοι της κατηγορίας Open. Ο Γιάννης Μπούρος ξεκινώντας από τη 2η θέση, ξεκίνησε δυνατά και έστριψε πρώτος. Ο poleman Μπάμπης Θεοδωρόπουλος έστριψε 2ος αλλά δεν το έβαλε κάτω. Πιέζοντας στα φρένα, προσπάθησε να ανακτήσει τη θέση του από τον 1ο κιόλας γύρο. Στο 2ο γύρο ο Μπούρος έκανε κακή είσοδο στη μεγάλη ευθεία της πίστας κι έτσι ο Θεοδωρόπουλος τον πέρασε πριν ακόμα φτάσουν στη μέση της ευθείας. Στη συνέχεια τα πράγματα κύλησαν ήρεμα κι έτσι ο Θεοδωρόπουλος πήρε τη 2η νίκη του με τον Μπούρο να πανηγυρίζει με τη σειρά του τη 2η δεύτερη θέση του. Σε αυτόν τον αγώνα, στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νώντας Καρυώτης.

Στην ενοποιημένη Racing-SP300 ο Γιάννης Περιστεράς έκανε εκρηκτική εκκίνηση. Έστριψε πρώτος και παρέμεινε στην πρώτη θέση για 6 γύρους, μέχρι να δεχθεί το προσπέρασμα του Γιώργου Κίτσου. Ο Ανδρεάς Παργινός αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην εκκίνηση έμεινε πολύ πίσω και άρχισε σιγά σιγά να ανακτά το χαμένο έδαφος. Ανέβηκε τελικά στη 2η θέση σημειώνοντας και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα κι έτσι στην κατηγορία αυτήν έχουμε ισοβαθμία στην κατάταξη του πρωταθλήματος. Ο Γιάννης Περιστεράς τερμάτισε 3ος στην ενοποιημένη και 1ος στην κατηγορία Supersport 300. Ο Αντώνης Λάσκαρης από τη Ρόδο πήρε μια ακόμα 3η θέση στη Racing. Ο Αντρέας Λεφέβρ αντιμετώπισε μηχανικά προβλήματα από την αρχή και δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την 4η θέση. Προβλήματα αντιμετώπισε και ο Βελής Είπογλου από την Κω που εγκατέλειψε.

Ο Δημήτρης Καρακώστας, αυτή τη φορά δεν έχασε την εκκίνηση και έστριψε πρώτος. Έχοντας στα χέρια του μια μοτοσυκλέτα που δούλευε άψογα και ήταν ρυθμισμένη όπως ακριβώς την ήθελε, δε δυσκολεύτηκε να πάρει και τη 2η νίκη μέσα στο διήμερο. Ο Σταύρος Τριντής ξεκίνησε δυνατά ενώ ο Άλεξ Παπαγεωργίου μετά από ένα γλίστρημα υποχώρησε στην τελευταία θέση. Όμως ο ρυθμός ήταν πολύ καλός και δεν άργησε να βρεθεί πίσω από τον Τριντή. Οδήγησαν πολύ γρήγορα και οι δύο, άλλαξαν θέσεις και έφτασαν μέχρι δύο γύρους πριν το πέσιμο της καρό σημαίας να μάχονται για τη 2η θέση. Ο Παπαγεωργίου ήταν αλάνθαστος, ο Τριντής αντιμετώπισε ένα μικρό πρόβλημα κι έτσι οι θέσεις τους αντιστράφηκαν σε σχέση με το Σάββατο. Ο Παπαγεωργίου τερμάτισε 2ος και ο Τριντής 3ος. Ο Χρήστος Παπανικολάου, σε νέα κατηγορία φέτος, έκανε πολύ καλή εμφάνιση, παίρνοντας την 4η θέση ενώ ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος συμμετέχει για 34η συνεχόμενη χρονιά στο πρωτάθλημα ταχύτητας!

Η ομάδα του Σωτήρη Μπεγνή επισκεύασε τη μοτοσυκλέτα του μετά την πτώση του Σαββάτου κι έτσι ο περσινός πρωταθλητής της κατηγορίας Superbikes στήθηκε στην πρώτη θέση στη σχάρα της εκκίνησης. Ξεκίνησε δυνατά και οδήγησε αποφεύγοντας τα λάθη. Ο Δημήτρης Παπαγγέλου προσπάθησε, έκανε πολύ γρήγορους γύρους και ανάμεσα τους τον ταχύτερο του αγώνα, έφτασε κοντά στον περσινό πρωταθλητή και αρκέστηκε τελικά στη 2η θέση. Ο Σάκης Συνιώρης συμπλήρωσε το βάθρο τερματίζοντας στην 3η θέση και ελπίζοντας σε λιγότερα προβλήματα για τον επόμενο αγώνα.

Παρά τις δυσκολίες της εποχής, τα υγειονομικά πρωτόκολλα που κράτησαν τους θεατές μακριά, το ξεκίνημα ήταν δυνατό και ελπιδοφόρο. Επόμενο και τελευταίο ραντεβού του Hellenic Superbike Championship για έναν ακόμα διπλό αγώνα, από τις 23 έως και τις 25 Οκτωβρίου, στα Μέγαρα.