HSBK, έπεσε η αυλαία! – sports.ert.gr

3 views

Η αυλαία για το HSBK έπεσε για το 2020 με τον 4ο και τελευταίο αγώνα στην πίστα των Μεγάρων, την Κυριακή 25 Οκτωβρίου. Με τους περισσότερους τίτλους να έχουν κριθεί, οι αναβάτες προσέφεραν θέαμα και έκλεισαν μια δύσκολη για όλους χρονιά, δίνοντας την ελπίδα πως το 2021 όλα θα είναι καλύτερα. Εκτός του αγωνιστικού προγράμματος υπήρχαν και κάποιες εκπλήξεις, όπως η παρουσία του υφυπουργού Αθλητισμού κ. Λευτέρη Αυγενάκη που βρέθηκε στην πίστα των Μεγάρων, προσκεκλημένος της ΑΜΟΤΟΕ, της Αθλητικής Μοτοσυκλετιστικής Ομοσπονδίας Ελλάδας. Λάτρης της ταχύτητας και μοτοσυκλετιστής ο ίδιος, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ξεναγήθηκε στο χώρο, συνομίλησε με αγωνιζόμενους, παρακολούθησε τους αγώνες, φόρεσε φόρμα, κράνος, γάντια και οδήγησε μερικούς γύρους στην πίστα μαζί με τους πρωταγωνιστές του θεσμού! Με χαρά τόνισε την επιστροφή του Ράλλυ Ακρόπολις ως πρώτο αναπληρωματικό αγώνα του WRC το 2021 και προανήγγειλε σημαντικά νέα για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό της χώρας μας και πιο συγκεκριμένα για τη μοτοσυκλέτα, τις επόμενες μέρες.

Το πρόγραμμα άνοιξε με την κατηγορία Open. Ο Γιάννης Μπούρος έκανε μία ακόμα εκπληκτική εκκίνηση ενώ ο Μπάμπης Θεοδωρόπουλος καθυστέρησε και έχασε θέσεις. Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε ο Νώντας Καρυώτης. Ο Θεοδωρόπουλος, χωρίς να έχει βαθμολογικό άγχος, πίεσε από τον 1ο κιόλας γύρο και επανήλθε στην κορυφή. Μόλις στον 4ο γύρο έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και παρότι η κατάσταση της πίστας δεν ήταν καλύτερη από την προηγούμενη μέρα, βελτίωσε ελάχιστα το χρόνο του. Πανηγύρισε την 4η νίκη του σε 4 αγώνες και φυσικά την κατάκτηση του επάθλου της κατηγορίας Open. Στόχος του για την επόμενη χρονιά, να ανέβει στην κατηγορία Superbikes. Ο Γιάννης Μπούρος τερμάτισε στη 2η θέση και στη 2η θέση του επάθλου. Ο Νώντας Καρυώτης συμπλήρωσε την πρώτη τριάδα σε αγώνα και τελική βαθμολογία. Την πρώτη εξάδα του 4ου αγώνα συμπλήρωσαν οι Γιάννης Τσιγονάκης, Ηλίας Τσουκάτος και Γιάννης Κλαδογένης.

Στην κατηγορία Racing-SS300 ο Γιάννης Περιστεράς ξεκίνησε πολύ δυνατά. Τον ακολούθησε ο Γιώργος Γερακιανάκης ενώ ο Βελής Είπογλου έκανε και πάλι εκρηκτική εκκίνηση. Ο Λεφέβρ ανέβηκε στην 3η θέση στη διάρκεια του πρώτο γύρου ενώ άσχημο ξεκίνημα έκανε ο Γιώργος Κίτσος ο οποίος όμως από τον αγώνα της προηγούμενης μέρας, πανηγύρισε την κατάκτηση του 7ου τίτλου του. Ο Ανδρέας Παργινός έχοντας επισκευάσει τη ζημιά που του κόστισε μια πιθανή νίκη στον 3ο αγώνα, είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και ανέβηκε στην 1η θέση από τον 2ο γύρο, έχοντας χάσει σημαντικό έδαφος στην εκκίνηση. Ακολούθησε καταιγιστικό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στον 9ο γύρο ο Γιάννης Περιστεράς έχοντας μάχη με τον Γερακιανάκη, πίεσε περισσότερο από όσο έπρεπε στα φρένα, στο τέρμα της ευθείας και είχε μια μικρή έξοδο. Συνέχισε, ελέγχοντας όμως το ρυθμό του αφού βασικός του στόχος ήταν η συλλογή βαθμών για την κατάκτηση του τίτλου της κατηγορίας Supersport 300 και Νέων. Ο Παργινός πήρε τη νίκη και τη 2η θέση στην τελική βαθμολογία της κατηγορίας Racing και ο Λεφέβρ τερμάτισε 2ος στον αγώνα και 3ος στην τελική κατάταξη της κατηγορίας. Ο Γιώργος Κίτσος συμπλήρωσε το βάθρο της Racing έχοντας ήδη κατακτήσει τον τίτλο. Οι Είπογλου, Τσούργιαννης και Βλαχόπουλος συμπλήρωσαν την εξάδα.

Στην κατηγορία Supersport 300 και Νέων, ο Γιώργος Γερακιανάκης πήρε τη 2η νίκη του μετά τη νίκη της προηγούμενης μέρας. Ο Γιάννης Περιστεράς αρκέστηκε στη 2η θέση των κατηγοριών αυτών κατακτώντας όμως τους αντίστοιχους τίτλους. Ο Παναγιώτης Κόκκινος συμπλήρωσε το βάθρο της κατηγορίας SS300 και η Κωνσταντίνα Κοράκη ήταν 3η στην κατηγορία Νέων.

Η κατηγορία Supersport πρόσφερε συγκινήσεις από την 1η κιόλας στροφή. Ο Χρήστος Παπανικολάου είχε πολύ γρήγορη αντίδραση στην εκκίνηση και έφυγε πρώτος. Η έντονη σούζα όμως δεν του επέστρεψε να πάρει απόσταση από την ήδη πρωταθλητή Δημήτρη Καρακώστα κι έτσι έφτασαν μαζί στην πρώτη στροφή. Καθώς και οι δύο «έχασαν» ταχύτητα και άνοιξαν τη γραμμή τους, ο Σταύρος Τριντής εκμεταλλεύθηκε το κενό και πέρασε και τους δύο. Όμως ο Καρακώστας επιτέθηκε και έκλεισε τον πρώτο γύρο έχοντας ανακτήσει την πρώτη θέση. Ο Άλεξ Παπαγεωργίου δεν κατάφερε να επισκευάσει τη ζημιά που του κόστισε την εγκατάλειψη στον 3ο αγώνα ενώ ο Τζωρτζόπουλος εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη. Ο Κοντογιάννης κινήθηκε πολύ γρήγορα για 8 γύρους. Ήταν 3ος και στον ίδιο ρυθμός με τους Τριντή και Παπανικολάου. Το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε στη μάχη του Τριντή με τον Παπανικολάου για τη 2η θέση. Με 4 γύρους να απομένουν ο Παπανικολάου έκανε την κίνηση του στο τέρμα της ευθείας και πέρασε στη 2η θέση. Ο Τριντής τον πίεσε για τον επόμενο γύρο αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να κρατηθεί κοντά του. Ο Καρακώστας πήρε την 4η νίκη του σε 4 αγώνες με τον υφυπουργό Αθλητισμού κ. Λευτέρη Αυγενάκη να ρίχνει την καρό σημαίας στην κατηγορία αυτή. Ο Καρακώστας βελτίωσε κατά ένα δέκατο τον ταχύτερο χρόνο της κατηγορίας και κατακτώντας τον τίτλο της κατηγορίας ολοκλήρωσε με απόλυτη επιτυχία την κατά πάσα πιθανότητα τελευταία χρονιά του στη Supersport 600. Στόχος του για την επόμενη χρονιά, η συμμετοχή στα Superbikes. Ο Χρήστος Παπανικολάου τερμάτισε 2ος στον αγώνα και 3ος στο πρωτάθλημα και ο Σταύρος Τριντής συμπλήρωσε το βάθρο στον αγώνα ενώ κατέκτησε τη 2η θέση στην τελική βαθμολογία της κατηγορίας. Οι Μενέλαος Κοντογιάννης και Γιώργος Χάλαρης τερμάτισαν στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα.

Στην κατηγορία Superbikes ο τίτλος είχε κριθεί από τον αγώνα του Σαββάτου. Πρωταθλητής 2020 αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαγγέλου. Στην εκκίνηση του αγώνα της Κυριακής οι Συνιώρης και Μπεγνής ξεκίνησαν πολύ δυνατά ενώ ο Παπαγγέλου καθυστέρησε, είχε και μια επαφή στην πρώτη στροφή και υποχώρησε στην τελευταία θέση. Ο Μπεγνής έφυγε μπροστά, ο Συνιώρης ήταν 2ος και ο Παπαγγέλου μέσα σε 2 γύρους ανέβηκε στην 3η θέση. Ενώ ο Μπεγνής παρέμενε χωρίς δυσκολία στην κορυφή, από τον 10 γύρο και μετά άρχισε η μάχη Συνιώρη-Παπαγγέλου. Έγιναν αλληλοπροσπεράσματα με τον Συνιώρη να δείχνει σαφώς βελτιωμένος και τον Παπαγγέλου παρότι είχε ήδη κατακτήσει τον τίτλο, να μάχεται για αρκετούς γύρους. Το πέσιμο της καρό σημαίας βρήκε στην πρώτη θέση τον Σωτήρη Μπεγνή, στη δεύτερη θέση τον Σάκη Συνιώρη και στην τρίτη τον Δημήτρη Παπαγγέλου. Την εξάδα στον αγώνα συμπλήρωσαν οι Γιώργος Μαρκεσίνης, Δημήτρης Βαμβάς και Στέφανος Δέσκας. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Παπαγγέλου, στη 2η θέση του πρωταθλήματος ολοκλήρωσε μια δύσκολη χρονιά ο Σάκης Συνιώρης και στην 3η ο Σωτήρης Μπεγνής.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της μέρας ολοκληρώθηκε με το 2ο σκέλος της κατηγορίας Supermoto. Στο πρωινό πρώτο σκέλος τη νίκη πήρε με εξαιρετική εμφάνιση ο Γιώργος Παπασταύρου αφήνοντας στη 2η θέση τον Σπύρο Κεφαλωνίτη και στον 3η τον Γιώργο Παρασκευά. Το δεύτερο σκέλος είχε ακόμα περισσότερο θέαμα και μάχες, από την πρώτη μέχρι και την τελευταία στροφή της πίστας. Ο Κεφαλωνίτης έστριψε πρώτος και τον ακολούθησαν οι Παρασκευάς και Παπασταύρου. Στον 4ο γύρο ο Παπασταύρου ακούμπησε στην Κ1 με τον Παρασκευά και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Κωνσταντινάκο να περάσει 2ος και στον Καρακώστα να περάσει 3ος. Στον 14ο γύρο καθώς οι πρώτοι «έριχναν» γύρο στους πιο πίσω οδηγούς, ο Κωνσταντινάκος και ο Καρακώστας έχασαν στιγμιαία την επαφή τους με τον Κεφαλωνίτη αλλά σύντομα κάλυψαν το χαμένο έδαφος. Στον αμέσως επόμενο γύρο ο Κωνσταντινάκος πέρασε στην κορυφή αλλά ο Κεφαλωνίτης είχε την απάντηση του, στον τελευταίο γύρο. Στο στενό κομμάτι της διαδρομής, πίεσε τον Κωνσταντινάκο, τον οδήγησε σε λάθος και πέρασε αυτός στην πρώτη θέση πανηγυρίζοντας τη νίκη και στο δεύτερο σκέλος. Ο Νίκος Καρακώστας τερμάτισε 2ος αφήνοντας στην 3η θέση τον Γιάννη Κωνσταντινάκο. Καθώς ο νικητής του αγώνα προκύπτει από την άθροιση των βαθμών των δύο σκελών, ο Σπύρος Κεφαλωνίτης ήταν νικητής, με δεύτερο τον Γιώργο Παπασταύρου και τρίτο τον Νίκο Καρακώστας. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιάννης Κωνσταντινάκος, Γιώργος Παρασκευάς και Αντρέας Αντωνίου. Στη Normal κατηγορία νικητής ήταν ο Λάμπρος Τζούφλας. Ο Αλέξανδρος Κούρος αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία Νέων με 2ο τον Κώστα κότσαλη και 3ο τον Νίκο Παγιάτη. Οι αγωνιζόμενοι της κατηγορίας Supermoto ανανέωσαν το ραντεβού τους για τη Σπάρτη, όπου θα διεξαχθεί ο 3ος και τελευταίος αγώνας του θεσμού.