Στον τελικό του BCL η Μάλαγα | Κόντρα στην Μούρθια το Περιστέρι

Η Μάλαγα θα παίξει στο τελικό του BCL με αντίπαλο την Τενερίφη, καθώς επικράτησε την Μούρθια με 80-74, κάνοντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, επιστρέφοντας από το -7 του πρώτου μέρους. Στην πρώτη περίοδο η Μούρθια έλεγχε το παιχνίδι, με την τυπικά φιλοξενούμενη να κυνηγάει στο μεγαλύτερο διάστημα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά, τους γηπεδούχους να κρατάνε την διαφορά, έχοντας ως κορυφαίο τον Τοντόροβιτς ο οποίος είχε τα ηνία της επιθετικής γραμμής.

Στο δεύτερο μέρος κάλυψε την διαφορά του 40-33, αλλάζοντας γραμμή “κρούσης” με τον Κάρτερ να είναι αυτός που έβαλε το δικό του λιθαράκι για να βρει η ομάδα του το θετικό αποτέλεσμα, στέλνοντας την Μούρθια επάνω στο Περιστέρι στον μικρό τελικό του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-33, 55-59, 74-80

Μούρθια (Αλόνσο): Ένις, Ράντεμπο, Σαντ-Ρος, Σλίβα, Τοντόροβιτς, Μπιργκάντερ, Κοπέν, Ντιανιέ, Χάκασον, Κούρουκς Ρ., Κούρουκς Α., Ράντοβιτς.

Ουνικάχα (Ναβάρο): Ντιάζ, Εζίμ, Κράβις, Κάρτερ, Τέιλορ, Μπαρέιρο, Τζέροβιτς, Καλινόσκι, Λίμα, Οσετβόσκι, Πέρι, Σίμα