Ο Σάμαρντζιτς έσπρωξε την Έμπολι στον υποβιβασμό | Ανάσα σωτηρίας για τη Φροζινόνε

0 views

Το παιχνίδι της αγωνιστικής, που θα κρίνει κατά πάσα πιθανότητα την παραμονή, δεν είχε… τίποτα έως το 90′, όμως στη συνέχεια έγιναν τα πάντα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και ο Νιάνγκ το εκτέλεσε για το 1-0 στο 90ο λεπτό, σκορπίζοντας τη θλίψη στο Ούντινε. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Δεκατρία λεπτά αργότερα κέρδισαν εκείνοι την εσχάτη των ποινών, ο Σάμαρντζιτς ανέλαβε την εκτέλεσε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κάπως έτσι η Ουντινέζε παρέμεινε 17η με 34 βαθμούς, όσους έχει και η 16η Βερόνα που έχει παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Έμπολι έμεινε 18η με 33 πόντους και πρέπει να κερδίσει τη Ρόμα για να έχει ελπίδες παραμονής στην κατηγορία. Στο άλλο παχνίδι που διαμόρφωσε τα δεδομένα στο κάτω μέρος της βαθμολογίας, η Φροζινόνε κέρδισε με 0-1 μέσα στη Μόντσα και ξέφυγε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.