Διπλό σωτηρίας στο Βερολίνο για την Μπόχουμ

Μία μεγάλη μάχη παραμονής στο Βερολίνο, εξελίχθηκε σε θρίαμβο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι φάνηκε ότι θα κάνουν… περίπατο, αλλά αγχώθηκαν στο τέλος. Παρ’ όλα αυτά, κράτησαν τη νίκη, που μπορεί να είναι αυτή που θα τους δώσει το εισιτήριο για την παραμονή στα σαλόνια της Bundesliga.

Η Μπόχουμ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Ο Βίτεκ υπέγραψε το καλό ξεκίνημα της ομάδας του με δύο γκολ (16′, 31′), ενώ ο Σλότερμπεκ διαμόρφωσε το 3-0 στο 37′. Η Ουνιόν Βερολίνου έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος. Μέσα σε τέσσερα λεπτά (59′, 63′) μείωσε σε 3-2 με γκολ των Βέρτεσεν και Μπεντιά. Ο Χόφμαν έδωσε μεγάλη ανάσα στη Μπόχουμ με 4-2 στο 70′ και στο 74′ ο Χόλερμπαχ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.