Συνεχίζει ο Γκιώνης, αποκλείστηκαν από το Προολυμπιακό του πινγκ πονγκ Σγουρόπουλος και Τόλιου

7 views

Ιδανική αρχή πραγματοποίησε ο Παναγιώτης Γκιώνης στο Παγκόσμιο Προολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης του απλού, στη «φούσκα» της Ντόχα. Για τον 2ο γύρο στο 3ο ταμπλό του σταδίου 1, ο Έλληνας πρωταθλητής ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Παντασάκ Τανβιριγιαβετσακούλ από την Ταϊλάνδη με 4-0 σετ και παράλληλα είχε την ευκαιρία να βρει ρυθμό και να «ζεσταθεί» για τη δύσκολη συνέχεια στους αγώνες, που διεξάγονται χωρίς κόσμο και σε συνθήκες «φούσκας» στο Κατάρ.

Ο τοπ αμυντικός με τις 4 σερί συμμετοχές σε Ολυμπιακούς Αγώνες και την πολύτιμη εμπειρία από Προολυμπιακά τουρνουά, έδειξε από την αρχή απόλυτα έτοιμος και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τον αριστερόχειρα Ασιάτη. Ήταν πολύ προσεκτικός, είχε διάρκεια και ποιότητα στις μπάλες και υποχρέωσε τον αντίπαλο σε πολλά λάθη (11-6, 11-4, 11-7, 11-7).

Στην 8άδα του δικού του ταμπλό, ο Παναγιώτης Γκιώνης θα βρει αντίπαλο αύριο, Δευτέρα (15/3, 10:40 π.μ.) τον Αργεντινό Οράσιο Σιφουέντες. Ο Νοτιοαμερικανός κατεβαλλε τον Έρικ Γκλοντ από το Λουξεμβούργο με 4-2 σετ.

Εξανεμίστηκαν οι ελπίδες πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, μέσω του Παγκόσμιου Προολυμπιακού Τουρνουά, για τον Γιάννη Σγουρόπουλο και την Κατερίνα Τόλιου, καθώς αποκλείστηκαν νωρίς στη «φούσκα» της Ντόχα.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος έκανε την προσπάθειά του εναντίον του Πανγκ Γιεν Εν Κοέν από τη Σιγκαπούρη για το 2ο ταμπλό του σταδίου 1, όμως κάμφθηκε με 4-2 σετ και αποχαιρετά το Παγκόσμιο Προολυμπιακό τουρνουά του απλού. Ο Έλληνας αθλητής βρέθηκε πίσω με 0-2 και 1-3, αντέδρασε καλά όταν μείωσε εκ νέου το σκορ και μετά απέκτησε σετ μπολ στο 10-8, αλλά δέχτηκε μίνι ανατροπή στο 6ο σετ με συνέπεια τον αποκλεισμό.

Η εξέλιξη 10-12, 9-11, 11-3, 5-11, 11-6 και 10-12

Εκτός συνέχειας στο Παγκόσμιο Προολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης στην Ντόχα έμεινε και η Κατερίνα Τόλιου (νούμερο 35 στους αγώνες). Το άγχος της πρεμιέρας επηρέασε την απόδοσή της, δεν εμφάνισε τα συνηθισμένα καλά στάνταρ της και ηττήθηκε, στον 1ο γύρο του ταμπλό 1, με 4-1 σετ από την Ταϊλανδή Όραβαν Παράνανγκ (νούμερο 19).

Η Ελληνίδα πρωταθλήτριά έκανε αρκετά λάθη και γενικά δεν της βγήκε το παιχνίδι, όταν η αριστερόχειρας αντίπαλος ήταν σταθερή απέναντι στην άμυνα χωρίς να έχει τα πολύ επικίνδυνα χτυπήματα. Πέρα από το ένα σετ, η Τόλιου είχε κι άλλες ευκαιρίες να γίνει πιο πιεστική, όμως της έλλειψε η απαραίτητη διάρκεια στις μπάλες. Βρέθηκε 0-3 πίσω, μείωσε, αλλά δεν κράτησε καλή απόδοση με συνέπεια να ηττηθεί στα πέντε σετ και ν’ αποκλειστεί από τη διοργάνωση.

Η εξέλιξη: 8-11, 4-11, 7-11, 11-9, 4-11