Στο «κόλπο» για το πρωτάθλημα η Λάτσιο, 2-1 την Ίντερ με ανατροπή

2 views

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2020, 23:47

Έτοιμη για το μεγάλο άλμα δείχνει η εκπληκτική Λάτσιο του Σιμόνε Ιντζάγκι, που νίκησε 2-1 με ανατροπή την Ίντερ στο «Ολίμπικο», στο ντέρμπι κορυφής της 24ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο.

Οι «νερατζούρι» αιφνιδίασαν όταν προηγήθηκαν στο 44΄ με τον Άσλεϊ Γιανγκ, όμως η Λάτσιο ήταν πολύ σκληρή για να τα παρατήσει, έχοντας ακόμη ένα ημίχρονο στη διάθεσή της. Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μισού ο Ντε Φράι έκανε πέναλτι και ο Ιμόμπιλε ισοφάρισε, ενώ στο 69΄ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έδωσε τη νίκη στη Λάτσιο, που ξεπέρασε την Ίντερ 2 βαθμούς και βρίσκεται πια στο -1 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Η 24η αγωνιστική:

Λέτσε-ΣΠΑΛ 2-1 (41΄ πεν. Μανκόζου, 66΄ Μάιερ – 47΄ Πετάνια)

Μπολόνια-Τζένοα 0-3 (28΄ Σουμαόρο, 44΄ Σανάμπρια, 90΄ πεν. Κρισίτο)

Αταλάντα-Ρόμα 2-1 (50΄ Παλομίνο, 59΄Πάσαλιτς – 45΄Τζέκο)

Ουντινέζε-Βερόνα 0-0

Γιουβέντους-Μπρέσια 2-0 (39΄ Ντιμπάλα, 75΄ Κουαδράδο)

Σαμπντόρια-Φιορεντίνα 1-5 (90΄ Γκαμπιαντίνι – 8΄ αυτ. Τόρσμπι, 18΄ πεν., 57΄ Βλάοβιτς, 40΄ πεν., 78΄ Κιέζα)

Σασουόλο-Πάρμα 0-1 (25΄ Ζερβίνιο)

Κάλιαρι-Νάπολι 0-1 (66΄ Μέρτενς)

Λάτσιο-Ίντερ 2-1 (50΄ πεν. Ιμόμπιλε, 69΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς – 44΄ Γιανγκ)