Σούπερ νίκη με ανατροπή επί του Ολυμπιακού και προβάδισμα τελικού για τον Φοίνικα

5 views

Ο Φοίνικας Σύρου έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό της Α1 Ανδρών, σημειώνοντας την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζονται γι΄ αυτό. Ύστερα από ένα (κακό) παιχνίδι, που διήρκεσε περίπου 3 ώρες (!) στο κλειστό του ΟΑΚΑ, οι Κυκλαδίτες νίκησαν τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ κι έκαναν το 1-0. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου, στην ίδια έδρα, την Πέμπτη 2 Ιουλίου (19:00), με τους «ερυθρόλευκους» να χρειάζονται απαραιτήτως τη νίκη για να παραμείνουν «ζωντανοί» στην υπεράσπιση του τίτλου τους.

Τα σετ (πρώτος ο τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιακός): 22-25, 25-23, 25-20, 25-27, 16-18

Στον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ, που ήταν και ο πρώτος στην ιστορία της Volley League ο οποίος διεξήχθη στη σάλα του ΟΑΚΑ και μάλιστα υπό τα αυστηρά μέτρα του υγειονομικού πρωτοκόλλου, ο Φοίνικας έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ και 20-23 στο τέταρτο.

Οι δύο ομάδες είχαν να δώσουν επίσημο αγώνα από τις 8 Μαρτίου κι αυτό αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο, όπου έκαναν κατάθεση ψυχής σε αγώνα τριών ωρών. Πρωταγωνιστής του Φοίνικα ήταν ο νεαρός διαγώνιος Νίκος Μήλης και ο Σέρβος πασαδόρος Μαξίμ Μπουτσούγιεβιτς, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις δυνατότητες όλων των συμπαικτών του.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 24-22 στο 4ο σετ και 14-13 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και, πλέον, θα πρέπει να εμφανιστεί πολύ καλύτερος για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 16 (13/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 13 (11/29 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Βουλκίδης 21 (13/18 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (9/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 34% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 63% υπ. – 50% άριστες), Παπαλεξίου, Στιβαχτής, Ριζόπουλος (67% υπ. – 33% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 16 (15/33 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 28% άριστες), Κανέλλος 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Λινάρδος 1 (1 άσσος), Στερν 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μήλης 16 (12/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 47% υπ. – 42% άριστες), Βελούδης (λ), Αδάμ.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI