“Σκόνταψε” με Μπράιτον η Γουλβς λίγες μέρες πριν τον αγώνα με Ολυμπιακό

1 views

Η Γουλβς ήταν ανώτερη, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και έμεινε στο 0-0, στην έδρα της, κόντρα στην Μπράιτον, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europe League, αγωνίστηκε με τους: Ρούι Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες (64′ Τραορέ), Μουτίνιο, Βινάγκρε, Χιμένες και Ζότα (74′ Ποντένσε).
Στο μεταξύ, η Αρσεναλ με γκολ του Λακαζέτ στο 78ο λεπτό πήρε τη νίκη, στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου, κόντρα στη Γουέστ Χαμ με 1-0, ενώ να σημειωθεί πως ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.
Νωρίτερα, μετά από τρεις ήττες (σε Champions League, πρωτάθλημα και κύπελλο) η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε στο «Ανφιλντ» της Μπόρνμουθ με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με τον Κάλουμ Γουίλσον και τελικά η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε τους τρεις βαθμούς με τα τέρματα των Μοχάμεντ Σάλαχ (25′) και Σάντιο Μανέ (33′).
Κι άλλο έδαφος έχασε η Τότεναμ, στη μάχη για πρόκριση στο Champions League της επόμενης περιόδου, καθώς ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ», μένοντας για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Χουντ, ο Ντέλε Άλι ισοφάρισε με πέναλτι στο 50΄, αλλά η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο δεν άξιζε να πάρει κάτι παραπάνω και βρίσκεται στην όγδοη θέση της Premier League.