Σίφουνας το Περιστέρι στο Βίλνιους

8 views

Με το δεξί μπήκε το Περιστέρι στη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία στο Basketball Champions League καθώς στο πρώτο του ματς πέρασε νικηφόρα από το Βίλνιους στη Λιθουανία κερδίζοντας άνετα την Ρίτας με 106-88.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πάτησε… γκάζι στο δεύτερο μέρος όπου μετά το 51-51 του πρώτου ημιχρόνου ανέβασε στροφές, και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε προβάδισμα στο σκορ με +9 (71-80). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους και έφτασε εύκολα στη νίκη με 106-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 51-51, 71-80, 88-106

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάβιντοφ, Σλίβιτς, Προτς

ΡΙΤΑΣ (Καΐρις): Μπιτσκάουσκις 2, Γκάουντλακ 13 (2), Τζάκσον 14 (2), Κίτσινγκ 8, ΜακΚάλοχ 22 (4), Μπουτκεβίτσιους 8, Γκιρτζούνας 15 (5), Γκούστις 4, Λιντέκα, Ρατζεβίτσους 2, Ουλέτσκας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 4, Γκρέι 39 (10), Τζόουνς 14 (10 ριμπάουντ), ΜακΛίν 19 (3), Βασιλόπουλος 13 (3), Άρλετζ 2, Αθηναίου 2, Πέτεγουεϊ 11 (1), Σκορδίλης 2, Βησσαρίου.