Πανελλήνιο Ποδηλασίας Δρόμου Μάστερς, αποτελέσματα (video)

6 views

Η Αιδηψός και η Λίμνη Ευβοίας φιλοξένησαν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου για την κατηγορία Μάστερς (αθλητές άνω των 30 ετών) , το Σαββατοκύριακο 4-5 Ιουλίου. Η διοργάνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας σε συνεργασία με την Ποδηλατική Ένωση Παλαιμάχων Αθλητών και το Δήμο Ιστιαίας-Αιδηψού υπό την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού, στέφθηκε με επιτυχία αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Το Σάββατο 4 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης με τη συμμετοχή 100 αθλητών και αθλητριών στη διαδρομή από το Δημοτικό Πάρκο Λίμνης μέχρι τη διασταύρωση για τη Μονή Οσίου Δαυίδ και επιστροφή στο σημείο της εκκίνησης. Με συνολικό μήκος κάτι λιγότερο από 20 χιλιόμετρα η διαδρομή ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και ικανοποίησε τους αθλητές. Ταχύτερος όλων αναδείχθηκε με εκπληκτική επίδοση ο Σταύρος Κανελλόπουλος του Π.Ο.Καλαμάτας σταματώντας το χρονόμετρο στο 26:41.327 και ήταν ο μοναδικός που έκανε χρόνο κάτω από 27 λεπτά. Ήταν ο νικητής της κατηγορίας Μάστερ Α. Δεύτερος στην κατηγορία Μάστερ Α ήταν ο Βασίλης Μπουρίκας της ΑΛΦΑ που έκανε τον 5ο ταχύτερο χρόνο στη γενική και την τριάδα της κατηγορίας Α συμπλήρωσε ο Σπύρος Λακιωτάκης του Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ.

Στην κατηγορία Μάστερ Β νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζεντέλης του Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ που έκανε και τον 2ο ταχύτερο χρόνο της μέρας. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Δημήτρης Δημητρακόπουλος από τον Π.Ο.Καλαμάτας (3ος γενικής) και ο Γουλιέλμος Σγουράκης (ΑΛΦΑ).

Ο Λουκάς Καταπόδης (Α.Ο.ΠΗΓΑΣΟΣ) ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της κατηγορίας Γ. Έκανε τον ταχύτερο χρόνο της κατηγορίας και τον 4ο χρόνο γενικής. Άφησε στη 2η θέση τον Πασχάλη Πασχαλόπουλο (Π.Γ.Σ.ΛΑΡΙΣΑΣ) και στην 3η τον Χρήστο Ποντίκη (ΑΛΦΑ).

Οι κατηγορίες Δ και Γυναικών δε συμπλήρωσαν τον αριθμό συμμετοχών που ορίζει η προκήρυξη ώστε να απονεμηθούν τίτλοι και μετάλλια. Όμως ήταν αξιοσημείωτη η επίδοση των ταχύτερων στις κατηγορίες αυτές. Ο Αλέκος Σιατραβάνης (Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ) ήταν ο ταχύτερος της Δ κάνοντας τον 26ο χρόνο στη γενική αφήνοντας τους Σταύρο Σούμα (Π.Σ.ΚΡΟΝΟΣ) και Σπύρο Χρυσανθόπουλο (Α.Ο.ΚΥΔΩΝ) στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα). Στις Γυναίκες ταχύτερη με διαφορά αναδείχθηκε η Νικολέτα Μελή (Π.Α.Σ.ΕΡΜΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ) αφήνοντας στη 2η θέση την Κωνσταντίνα Χαλατσά (Α.Π.Ο.ΑΚΤΙΝΑ) και στην 3η θέση τη Σταματία Γιακέττα (Π.Σ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ).

Την Κυριακή 5 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της Αντοχής. Η διαδρομή είχε μήκος 106 χιλιόμετρα και οι δυσκολίες ήταν τέτοιες που αρμόζουν στον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας που επρόκειτο να απονεμηθεί στο τέλος του αγώνα. Οι αθλητές προβληματίστηκαν από την πρόγνωση του καιρού που έδινε πιθανή βροχή, η οποία τελικά δεν ήρθε. Οι ανηφόρες έντονες, οι κατηφόρες απαιτητικές και το οδόστρωμα, σε αρκετά σημεία, κακό.

Η οργάνωση είχε ενημερώσει με λεπτομέρειες για τις ιδιαιτερότητες της διαδρομής και του οδοστρώματος, μειώνοντας όσο ήταν δυνατό την πιθανότητα προβλημάτων των αθλητών. Η εκκίνηση δόθηκε στις 9:30 το πρωί από το Δημαρχείο της Αιδηψού παρουσία του Δημάρχου κ. Γιάννη Κοντζιά και του Βουλευτή Ευβοίας κ. Σπύρου Πνευματικού ο οποίος στη συνέχεια συμμετείχε εκτός συναγωνισμού στον αγώνα σημειώνοντας μάλιστα και έναν πάρα πολύ καλό χρόνο!

Από την εκπομπή «Επιλογές» της ΕΡΤ1

Το πιο απαιτητικό κομμάτι της διαδρομής ήταν μέσα στα πρώτα 30 χιλιόμετρα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι στη συνέχεια οι αθλητές είχαν εύκολο έργο. Περίπου στη μέση της διαδρομής ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος (Π.Ο.Καλαμάτας) αποσπάστηκε από το γκρούπ. Καθώς ήταν αρκετά νωρίς, οι αντίπαλοι του πίστεψαν πως δε θα μπορούσε να εξασφαλίσει απόσταση και πως στη συνέχεια θα μπορούσαν να τον πλησιάσουν. Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε καθώς η μορφολογία της διαδρομής με τις συνεχείς εναλλαγές ανηφόρας-κατηφόρας φάνηκε πως βόλευε τον Καλαματινό αθλητή ο οποίος έφτασε άνετα, μόνος του στον τερματισμό για να πάρει τη νίκη. Σχεδόν 3 λεπτά πίσω του έφτασε ένα γκρούπ 7 αθλητών με τον Λουκά Καταπόδη (Α.Ο.ΠΗΓΑΣΟΣ) να κατακτά τη 2η θέση και τον Σπύρο Λακιωτάκη (Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ) την 3η. Στις επιμέρους κατηγορίες, ο νικητής της γενικής, Δημήτρης Δημητρακόπουλος (Π.Ο.Καλαμάτας) ήτα ο νικητής της κατηγορίας Β. Το βάθρο της κατηγορία συμπλήρωσαν οι Ανδρέας Μπαζαρόγλου (Π.Ο.Πατρών) και Νίκος Σπύρου (ΑΙΟΛΟΣ.Α.Ο).

Στην κατηγορία Α νικητής ήταν ο Σπύρος Λακιωτάκης (Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ) με δεύτερο τον Τάσο Παπαποστόλου (Α.Ε.Κ) και τρίτο τον Δημήτρη Αραμπατζή (Π.Α.Σ.Πηνειός). Στην κατηγορία Γ ο Λουκάς Καταπόδης ήταν ο μοναδικός αθλητής που κέρδισε τον τίτλο και στα δύο αγωνίσματα, ατομικής χρονομέτρησης και αντοχής. Στη δεύτερη θέση της κατηγορίας άφησε τον Θοδωρή Κολοτούρο (ΑΙΟΛΟΣ.Α.Ο) και στην Τρίτη τον Κώστα Ορφανουδάκη (Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ). Στην κατηγορία Δ τ6αχύτερος όλων ήταν ο Χρήστος Κουρμπέτης (Π.Σ.ΚΡΟΝΟΣ) και την τριάδα συμπλήρωσαν οι Αλέκος Σιατραβάνης (Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ) και Σταύρος Σούμας (Π.Σ.ΚΡΟΝΟΣ) που όμως τερμάτισαν εκτός ορίου χρόνου. Στις Γυναίκες ταχύτερη ήταν η Κωνσταντίνα Χαλατσά (Α.Π.Ο.ΑΚΤΙΝΑ) ενώ οι Νικολέτα Μελή (Π.Α.Σ.ΕΡΜΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ) και Αναστασία Σοφού (Γ.Ο.Λ.ΑΘ.ΔΙΑΚΟΣ) που συμπλήρωσαν την τριάδα, ήταν επίσης εκτός χρόνου.

Ο πρώτος αγώνας ποδηλασίας στη μετά κορονοϊού εποχή, ολοκληρώθηκε και αν θέλουμε να εντοπίσουμε κάποια σημεία, αγωνιστικά, τα οποία ξεχώρισαν, ήταν η πολύ καλή εμφάνιση των αθλητών του Π.Ο.Καλαμάτας με την 1η θέση στο χρονόμετρο για τον Κανελλόπουλο στην Α και 2η θέση για τον Δημητρακόπουλο στη Β αλλά και η εκπληκτική 1η θέση γενικής και φυσικά στη Β, του Δημητρακόπουλου στην αντοχή. Εκπληκτικός ο Λουκάς Καταπόδης που στέφθηκε πρωταθλητής στη Γ σε χρονόμετρο και αντοχή, σταθερή παρουσία του Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ στα βάθρα ενώ δυνατή ήταν η ΑΛΦΑ στο χρονόμετρο (με αθλητή στην τριάδα σε όλες τις κατηγορίες) αλλά όχι στην αντοχή.

Οργανωτικά η συνδιοργάνωση ΕΟΠ και ΠΕΠΑ είχε πολύ καλά αποτελέσματα, η υποδοχή της τοπικής κοινωνίας και των φορέων ήταν θερμή και ελπιδοφόρα ενώ πολύ καλή ήταν και η ζωντανή μετάδοση των αποτελεσμάτων.