Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Δρόμου ΑΜΕΑ, 4 Ελληνικές παρουσίες στη δεκάδα!

4 views

Την 5η θέση στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης και συγκεκριμένα στην κατηγορία C2, για το Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου ΑΜΕΑ (2021 UCI Para-Cycling Road World Cup) που φιλοξενείται στην Οστάνδη του Βελγίου, κατέκτησε ο Νίκος Παπαγγελής. Η επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος χάρισε στη χώρα μας συνολικά 32 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν 1:32.356.

Στην κατηγορία C4, η Ευτυχία Γαληνάκη ήταν 6η με 22:06.078, ενώ το νέο γυναικείο δίδυμο των Εύη Σατμάτη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος) κατετάγη 8ο στο tandem με επίδοση 2:14.297.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών οι Κωνσταντίνος Εφραίμ Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (πιλότος), Παναγιώτης Κολέτας/Νίκος Μανατάκης (πιλότος) πήραν την 21η (9:48.090) και 22η (12:09.188) θέση αντίστοιχα.

Ακόμη από Ελληνικής πλευράς ο Νικόλαος Παπακυργιάκης ήταν 23ος στην κατηγορία C4 (11:27.875) και ο Θεόδωρος Χριστοδούλου 29ος στην C5 (11:29.199).

Επόμενη συνάντηση του θεσμού, στην Ιταλία, στο Bassano del Grappa, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί.

Πηγή: Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία ατόμων με αναπηρίες