Νικητής και πάλι ο Quartararo στη Jerez

3 views

Στην πίστα της Jerez πραγματοποιήθηκε και ο 2ος, συνεχόμενος αγώνας του 2020 για το MotoGP. Ο Fabio Quartararo ήταν ο μεγάλος νικητής παίρνοντας μια εύκολη νίκη. Ξεκινώντας από την pole position, τέθηκε επικεφαλής από την εκκίνηση, «απέκρουσε» μία επίθεση του Vinales στην τελευταία στροφή του πρώτου γύρου και στη συνέχεια έμεινε άνετα στην πρώτη θέση μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Δεν πιέστηκε καθόλου, έφτιαξε διαφορά από νωρίς και έφτασε στον τερματισμό χωρίς να κάνει κανένα λάθος. Με τον τρόπο αυτόν έγινε ο πρώτος Γάλλος αναβάτης που κερδίζει δύο συνεχόμενους αγώνες και ο 2ος νεαρότερος αναβάτης που πετυχαίνει κάτι τέτοιο, πίσω από τον Marc Marquez. Ο Vinales προσπάθησε νωρίς να περάσει τον Quartararo ώστε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό, γνωρίζοντας πως ο ίδιος θα έχει καλύτερο ρυθμό προς το τέλος του αγώνα. Δεν τα κατάφερε όμως αφού αργώντας πολύ να φρενάρει στην είσοδο της τελευταίας στροφής ώστε να περάσει τον Quartararo, άνοιξε τη γραμμή του και είδε τον Quartararo να τον περνάει από την εσωτερική.

Το λάθος αυτό του Vinales εκμεταλλεύθηκε και ο Valentino Rossi που είχε ξεκινήσει πολύ καλά ανεβαίνοντας από την 4η στην 3η θέση. Βλέποντας το κενό που άφησε ο Vinales, πέρασε από την εσωτερική και ανέβηκε στη 2η θέση πριν συμπληρωθεί ο πρώτος γύρος. Ο ρυθμός του όμως ήταν τέτοιος που έδωσε τη δυνατότητα στον Quartararoνα φτιάξει μια μικρή διαφορά. Ο Rossi κράτησε τη 2η θέση μέχρι και τον 11ο γύρο, όταν ανοίγοντας και αυτός τη γραμμή του, έδωσε χώρο στον εξαιρετικό Francesco Bagnaia να τον περάσει και να ανέβει αυτός δεύτερος. Εν τω μεταξύ ο Vinales είχε υποχωρήσει στην 6η θέση αφού τον είχαν περάσει και οι Morbidelli και Miller ο οποίος όμως έπεσε.

Ο Bagnaia οδηγώντας εξαιρετικά βάδιζε ολοταχώς για το βάθρο ενώ όλοι περίμεναν να δουν αν στους 6 γύρους που υπολείπονταν θα μπορούσε να πλησιάσει τον Quartararo. Οι συνθήκες ήταν πολύ ζεστές με τη θερμοκρασία να φτάνει στα υψηλότερα επίπεδα του τριημέρου και να ξεπερνά τους 60 βαθμούς Κελσίου στην άσφαλτο. Κάτω από τέτοιες συνθήκες ο Quartararo έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα που ήταν και ταχύτερος από τον αντίστοιχο του Marquez την προηγούμενη εβδομάδα. Δυστυχώς, ο κινητήρας της Ducati δεν άντεξε και οδήγησε σε εγκατάλειψη τον Bagnaia στην καλύτερη του εμφάνιση μέχρι σήμερα. Τρεις γύρους νωρίτερα είχε εγκαταλείψει από κινητήρα και ο Franco Morbidelli που μεθοδικά και σταθερά είχε ανέβει μέχρι και την 4η θέση και για μια ακόμα φορά έδειχνε ικανός για το βάθρο.

Στον προτελευταίο γύρο, ο Vinales πίεσε και πέρασε τον Rossi για να τερματίσουν πρώτος ο Quartararo, δεύτερος ο Vinales και τρίτος ο Rossi που επέστρεψε στο βάθρο 15 μήνες μετά και σε ηλικία 41 ετών! Ξεχωριστό στιγμιότυπο, όταν ο Rossi σταμάτησε στην κερκίδα που συνήθως είναι οι φίλοι του και τα μέλη του Fan Club του και πανηγύρισε σαν να ήταν όλοι εκεί. Η κερκίδα ήταν άδεια αλλά ο Rossi είπε μετά πως το έκανε θέλοντας να στείλει σε όλους τους φίλους του μια αγκαλιά! Ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα για τη Yamaha που πανηγύρισε το 1-2-3 και θα μπορούσε να κάνει το 1-2-3-4 αν δεν έμενε ο Morbidelli. Τελευταία φορά που ένας κατασκευαστής του Moto GP έκανε το 1-2-3 ήταν το 2014 στην Αυστραλία και το είχε κάνει και τότε η Yamaha με νικητή τον Rossi, δεύτερο τον Lorenzo και τρίτο τον Bradley Smith που τότε οδηγούσε για τη Yamaha Tech3.

Ο Takaaki Nakagami σήκωσε όλο το τριήμερο στους ώμους του το βάρος της Honda. Πήρε δεδομένα από την τηλεμετρία του Marc Marquez, ξεπέρασε τα προβλήματα που είχε την προηγούμενη εβδομάδα, ήταν ο ταχύτερος σε δύο σκέλη ελεύθερων δοκιμών και τερμάτισε στην 4η θέση, η καλύτερη μοτοσυκλέτα δηλαδή μετά τις Yamaha. Ο Joan Mir έφερε τη Suzuki του στην 5η θέση κάνοντας ένα δυνατό και σταθερό αγώνα.

Ο Andrea Dovizioso δεν πέρασε ένα από τα καλύτερα τριήμερα του. Δυσκολεύτηκε πολύ την Παρασκευή και το Σάββατο και έμεινε εκτός Q2. Χωρίς να έχει φοβερό ρυθμό στον αγώνα, δε μπορούσε να κινηθεί στο ρυθμό που κινήθηκαν οι αναβάτες της Pramac και μείωσε τις απώλειες τερματίζοντας στην 6η θέση. Ήταν η καλύτερη Ducati αλλά πρέπει να υπολογίσει κανείς πως εγκατέλειψαν οι δύο Pramac Ducati που ήταν μπροστά του και ο Petrucci που όμως ήταν πίσω του. Ο Pol Espargaro έχασε χρόνο στην αρχή του αγώνα, στον πρώτο γύρο αλλά ανέκαμψε στη συνέχεια. Δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από την 7η θέση αλλά αν είχε αποφύγει το λάθος, ίσως να είχε τερματίσει πιο ψηλά.

Ο Alex Marquez τερμάτισε 8ος. Δουλεύει μεθοδικά, όμως «κουβαλάει» ένα μεγάλο όνομα που φέρνει αυξημένες προσδοκίες. Είναι η πρώτη του χρονιά στη μεγάλη κατηγορία, γνωρίζει ήδη πως έχει χάσει τη θέση του στην εργοστασιακή ομάδα για το 2021 αλλά παίρνει αποτελέσματα που ο Jorge Lorenzo δεν κατάφερε να πάρει. Ο Alex Marquez στο 2ο μόλις αγώνα του πήρε την 8η θέση τη στιγμή που ο Lorenzo είχε καλύτερο αποτέλεσμα την 11η θέση, στη Γαλλία, στον 5ο αγώνα που συμμετείχε με τη Honda. Ο Alex Marquez έχει ήδη 12 βαθμούς σε 2 αγώνες και ο Lorenzo χρειάστηκε 4 αγώνες για να συλλέξει 11 βαθμούς. Ο Johann Zarco τερμάτισε στην 9η θέση.

Ο τραυματίας Alex Rins απέφυγε τις κινήσεις εντυπωσιασμού, κράτησε δυνάμεις και οδηγώντας μεθοδικά τερμάτισε στη 10η θέση. Σε φυσιολογικές συνθήκες δεν είναι μια καλή θέση για τον Rins αλλά λαμβάνοντας υπόψη πως στον πρώτο αγώνα, μία εβδομάδα νωρίτερα, δε συμμετείχε λόγω τραυματισμού, έκανε μια καλή αρχή. Άφησε τον Tito Rabat στην 11η θέση, τον Bradley Smith στη 12η με τη μοναδική Aprilia αφού ο Aleix Espargaro έπεσε και τον Cal Crutchlow στη 13η θέση. Ο Crutchlow αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με τη Honda του, μπήκε στα pits αλλά επέστρεψε για να πάρει 3 βαθμούς.

Ο δεύτερος αγώνας της Jerez έδειχνε χρυσή ευκαιρία για την KTM να εντυπωσιάσει. Ο Miguel Oliveira ξεκίνησε από την 5η θέση ενώ και ο Brad Binder (ξεκίνησε 9ος) είχε πολύ καλό ρυθμό την Παρασκευή και το Σάββατο. Όμως στην πρώτη στροφή ο Bonder χτύπησε τον Oliveira ρίχνοντας τον, δε μπόρεσε να τον αποφύγει και τον χτύπησε και με τη μοτοσυκλέτα του. Ευτυχώς ο Oliveira δεν τραυματίστηκε. Ο Binder συνέχισε για πέσει τελικά κι εκείνος στο 12ο γύρο και ενώ είχε ανέβει μέχρι τη 12η θέση. Πτώση είχε και ο Lecuona με την ΚΤΜ της Tech3.

Με τα αποτελέσματα αυτά, ο Fabio Quartararo θα πάει στον επόμενο αγώνα, στο Brno της Τσεχίας στις 7-9 Αυγούστου έχοντας 50 βαθμούς μετά τους δύο πρώτους αγώνες, το απόλυτο δηλαδή. Ο Vinales έχει δύο δεύτερες θέσεις και μένει να δούμε σε τι κατάσταση θα βρίσκεται ο Marc Marquez που θα επιστρέψει μετά τον τραυματισμό του.