Νίκη… διπλής σημασίας για την Κλερμόν | “Βυθίζεται” η Μονπελιέ

4 views

H ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν επικράτησε με 2:1 στην έδρα της ουραγού Ανζέρ και απομακρύνθηκε 13 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ παράλληλα βρίσκεται μόλις έξι πόντους πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Η Ναντ πέρασε νικηφόρα (3:0) από την Οξιτανία σε ένα… επεισοδιακό παιχνίδι.

Τουλούζ και Μπρεστ αναδείχθηκαν ισόπαλες (1:1), με τους “πειρατές” να παραμένουν στην 18η θέση με 15 βαθμούς. Στο 0:0 έμειναν Ρεμς και Νις, οι οποίες εξακολουθούν να ισοβαθμούν στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ανζέρ – Κλερμόν 1:2

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ στην πρώτη κλασική τους ευκαιρία, με την αναμέτρηση να είναι “σβηστή” το πρώτο 35λεπτο. Στο 40′, έπειτα από φάση διαρκείας και αδράνειας των γηπεδούχων, η μπάλα έφτασε στον Ρασχάνι και αυτός σκόραρε από κοντά. Στο 45+2′, ο Αμπντέλι πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 47ο λεπτό ο Κιέι εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Νέτο Μπόρχες νίκησε αμυντικούς και τερματοφύλακα στον αέρα και έκανε το 2:0. Οι γηπεδούχοι ήταν απογοητευμένοι από την έκβαση του παιχνιδιού, ενώ η Κλερμόν ήθελε απλώς να διατηρήσει το υπέρ της 2:0. Στο 80′, η Ανζέρ μείωσε το σκορ με τον Μπουφάλ. Ο Μπενταλέμπ εκτέλεσε ένα φάουλ, βρήκε τον Μαροκινό και εκείνος έκανε το 2:1 με δυνατή κεφαλιά. Στο 83ο λεπτό ο Άντριτς μπήκε στην περιοχή, όμως ο Μπερναντόνι απέκρουσε το πλασέ του.

ΓΚΟΛ: 80′ Μπουφάλ / 40′ Ρασχάνι, 47′ Νέτο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Καπέλ, 60′ Ουντοντζί / 79′ Νέτο, 84′ Κοφρίζ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ: 45+2′ Αμπντέλι

Μονπελιέ – Ναντ 0:3

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ήταν κακό αγωνιστικά, αφού μόλις στο 19ο λεπτό διακόπηκε για 15 λεπτά λόγω ρίψης καπνογόνων στο γήπεδο από οπαδούς των γηπεδούχων. Στην επανέναρξη η Μονπελιέ ήταν καλύτερη, όμως δε βρήκε το γκολ και στο 42′ έμεινε με 10 παίκτες. Στο 45+13′, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική υπεροχή τους, με τον Τζιρότο να σκοράρει με μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε στο αριστερό “Γ”.

Στο 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 9 παίκτες, δημιουργώντας μεγαλύτερη… ανισορροπία. Στο 79′, η Μονπελιέ είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία μετά τις κόκκινες κάρτες που δέχθηκε. Ο Σαβανιέ εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Ζουλιέν να παίρνει την κεφαλιά και τον Λαφόντ να αποκρούει. Στο 81ο λεπτό ο Μοσταφά Μοχάμεντ πήρε την μπάλα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα (84′), ο Κορσιά βρήκε τον Μπλας στην περιοχή, με τον Γάλλο μέσο να “γράφει” το τελικό 3:0.

ΓΚΟΛ: 45+13′ Τζιρότο, 81′ Μοχάμεντ, 84′ Μπλας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+11′ Γκεσάν, 69′ Σιμόν
ΚΟΚΚΙΝΗ: 42′ Καζρί / 68′ Γουαχί
ΔΟΚΑΡΙ:

Ρεμς – Νις 0:0

Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης δεν είχε πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν ρίσκα. Στο 31ο λεπτό ο Φαν Μπέργκεν εκτέλεσε ένα κόρνερ, βρήκε τον Αγκμπαντού, με την κεφαλιά του Ιβοριανού αμυντικού να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 36′, ο Ίτο πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, όμως το δυνατό σουτ του πέρασε άουτ.

Στο 48′, ο Λαμπόρντ πήρε μια ωραία πάσα στην περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 75ο λπετό ο Μπουανάνι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε δύο αντιπάλους του και δοκίμασε ένα σουτ, όμως ο Ντιούφ εκτινάχτηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 83′, ο Μπάλογκαν βρέθηκε αμαρκάριστος έξω από την περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Σμάιχελ μπλόκαρε σταθερά. Στο 86ο λεπτό Τουράμ και Πεπέ συνεργάστηκαν ωραία, με τον δεύτερο να επιχειρεί ένα σουτ, το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Ντιούφ.

ΓΚΟΛ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Καγιούστε / 90+5′ Λοτόμπα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΔΟΚΑΡΙ:

Τουλούζ – Μπρεστ 1:1

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας, όμως η ομάδα του Έρικ Ρόι είχε περισσότερες τελικές στην αρχή του παιχνιδιού. Στο 18ο λεπτό, μάλιστα, άνοιξε και το σκορ. Ο Καμαρά σούταρε, ο Ντουπέ απέκρουσε και ο Μουνιέ, στην επαναφορά, σκόραρε με κοντινή κεφαλιά. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους ο ρυθμός ήταν πεσμένος και καμία ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει απειλητικές… προϋποθέσεις.

Στο 53′, ο Ντετζέγκερε πήρε την μπάλα στην περιοχή, όμως το σουτ του κόπηκε από αμυντικούς λίγο πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στο 58′, ο Λεές-Μελού εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 65ο λεπτό ο Αμπουχλάλ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Στο 90′, ο Ονορά πήρε την μπάλα στην περιοχή και έκανε ένα ωραίο πλασέ, με τον Ντουπέ να απομακρύνει.//

ΓΚΟΛ: 65′ Αμπουχλάλ / 18′ Μουνιέ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Ντετζέγκερε, 57′ Ρουό /  37′ Μπρασιέ, 38′ Λεές-Μελού