Κατέρρευσε στην Ιταλία ο Προμηθέας

4 views

Βαριά ήττα με 78-51 γνώρισε στην Ιταλία ο Προμηθέας από την Τρέντο για τη 2η αγωνιστική του Eurocup. Οι Αχαιοί ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα όταν και βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 15-18. Η συνέχεια του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους που περιόρισαν τα ατού των παιχτών του Μάκη Γιατρά και προηγήθηκαν στη λήξη του ημιχρόνου με 36-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας κατέρρευσε ολοσχερώς δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι, οι Ιταλοί έκαναν ότι ήθελαν και η διαφορά άνοιξε με την Τρέντο να προηγείται στο τρίτο δεκάλεπτο με 55-39. Ίδια εικόνα και στη τελευταία περίοδο όπου οι Ιταλοί χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες έφτασαν στη νίκη με 78-51 την πρώτη τους εντός έδρας στη φετινή περίοδο, σε αντίθεση με τον Προμηθέα που μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Λαουριναβίτσιους, Ράκις

ΤΡΕΝΤΟ (Μπριένζα): Μάρτιν7 (1), Πάσκολο, Κόντι 6 (1), Μπράουν 8 (2), Φοράι 8 (2), Σάντερς 4, Μετσανότε 10 (2), Μόργκαν 6 (1), Γουίλιαμς 12, Λάντουρνερ 2, Μέι 15 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 8, Λούντζης 16 (2), Τζέιμς 2, Αγραβάνης 9, Νίξον, Γιαννόπουλος 8 (1), Μίλερ 4, Μαντζούκας 2, Μπαζίνας, Τανούλης 2