Εκπληκτική η Αταλάντα, 7-2 τη Λέτσε

3 views

Λίγες εβδομάδες μετά τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της Ιστορίας της με 7-0 επί της Τορίνο, η Αταλάντα ξέσπασε με νέα εκτός έδρας εφτάρα!

«Θύμα» της αυτή τη φορά η Λέτσε η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε πέντε γκολ στο δεύτερο 45λεπτο από τους εκπληκτικούς «Μπεργκαμάσκι» του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι. Με το σημερινό 2-7, η Αταλάντα έφτασε τα 70 γκολ σε 25 ματς και είναι μακράν η πιο επιθετική ομάδα της Serie A, με δεύτερη την πρωτοπόρο Λάτσιο που έχει 60 γκολ σε 26 αγώνες. Χατ-τρικ σημείωσε ο Ντουβάν Ζαπάτα, ενώ με τη Λέτσε αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

Η 26η αγωνιστική:

Λάτσιο-Μπολόνια 2-0 (18΄ Λουίς Αλμπέρτο, 21΄ Κορέα)

Νάπολι-Τορίνο 2-1 (19΄ Μανωλάς, 82΄ Ντι Λορέντζο – 90+1΄ Εντέρα)

Λέτσε-Αταλάντα 2-7 (29΄ Σαπονάρα, 39΄ Ντονάτι – 17΄ αυτ. Ντονάτι, 22΄, 54΄, 62΄ Ζαπάτα, 47΄ Ίλιτσιτς, 87΄ Μουριέλ, 90+1΄’ Μαλινόφσκι)

Κάλιαρι-Ρόμα 19:00