Δύσκολο ξεκίνημα για Καφαντάρη-Ντόρμπα στο Lonato

4 views

Η πίστα του Lonato (Southa Garda Karting) στη Brescia της Ιταλίας φιλοξενεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα των κατηγοριών KZ και KZ2 από τις 2 έως τις 4 Οκτωβρίου. Μαζί, διεξάγεται και ο 3ος αγώνας του Academy Trophy της FIA. Ο Γιώργος Καφαντάρης, συμμετέχει στο Academy Trophy εκπροσωπώντας τη χώρας μας ενώ στην κατηγορία KZ2 συμμετέχει ο Γιάννης Ντόρμπας από τη Λάρισα, με την εργοστασιακή ομάδα της BRM. Οι δύο Έλληνες είχαν δύσκολο ξεκίνημα την Παρασκευή, σε ελεύθερες και χρονομετρημένες δοκιμές.

Ο Γιώργος Καφαντάρης (συμμετείχε στον 1ο αγώνα του θεσμού στην Adria αλλά όχι στον 2ο, στο Genk) περιορίστηκε στην τελευταία θέση στο δικό του group και στα 3 σκέλη των ελεύθερων δοκιμών. Στα χρονομετρημένα έκανε τον 14ο χρόνο ανάμεσα στους; 15 οδηγούς του group και αναμένεται να ξεκινήσει από την 29η θέση ανάμεσα στους 31 οδηγούς της κατηγορίας. Ταχύτερος της κατηγορίας ήταν ο Tom Braeken από το Βέλγιο και 2ος ο Oscar Wurz, γιός του Αυστριακού πιλότου της Formula 1, Alex Wurz.

Ο Γιάννης Ντόρμπας έχει να αντιμετωπίσει άλλους 98 οδηγούς στην κατηγορία KZ2. Στο 1ο σκέλος των ελεύθερων δοκιμών δε συμμετείχε και στα άλλα δύο περιορίστηκε στην τελευταία θέση του group του, 24ος και 25ος. Στα χρονομετρημένα έκανε τον 23ο ταχύτερο χρόνο ανάμεσα στου 25 που συμμετείχαν μαζί του και συνολικά κατέκτησε την 90η θέση ανάμεσα στους 99 συμμετέχοντες. Η βελτίωση του όμως σε επίπεδο απόλυτης επίδοσης ήταν εντυπωσιακή ανάμεσα σε ελεύθερα και χρονομετρημένα. Την pole position κατέκτησε ο Σουηδός Viktor Gustaffson (Birel) με δεύτερο τον επίσης Σουηδό, επίσης με σασί Birel, Benjamin Tornqvist.

Στην κορυφαία κατηγορία, την KZ, 3 Ολλανδοί, από διαφορετικές ομάδες, κατέκτησαν τις 3 πρώτες θέσεις. Ταχύτερος όλων ο Matjin Kremers (Birel), δεύτερος ο Stan Pex (Kart Republic) και τρίτος ο Bas Lammers (Sodi).

Το Σάββατο, 2η μέρα του αγώνα ο Καφαντάρης θα συμμετέχει σε δύο προκριματικά σκέλη και ο Ντόρμπας σε τέσσερα, στο Group F.