Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα: «Ιστορίες για ν’ ακουστούν!» του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων

by admin
7 views

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα από τον Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα: «Ιστορίες για ν’ ακουστούν!» του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων.

Στον διαγωνισμό υποβλήθηκαν 63 δημιουργίες (42 οπτικοακουστικές και 21 ηχητικές) από σχολεία και μεμονωμένους/νες μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Κριτήρια/δείκτες αξιολόγησης των παραδοτέων ηχητικών και οπτικοακουστικών καταγραφών του Μαθητικού Διαγωνισμού:

  • Περιεχόμενο: αποδεδειγμένη ικανότητα δημιουργίας ξεκάθαρων μηνυμάτων και γνώση του θέματος (ισορροπία, ολοκλήρωση, σαφήνεια),
  • Επικοινωνιακές δεξιότητες: πρωτοτυπία σχετικά με τις χρησιμοποιούμενες επικοινωνιακές τεχνικές,
  • Τεχνικές δεξιότητες: βαθμός αξιοποίησης των δυνατοτήτων του μέσου καταγραφής της ιστορίας,
  • Ψυχαγωγική αξία: εκπαιδευτική αξιοποίηση και ευκολία στην ακρόαση / θέαση.

Οι απονομές των βραβείων θα πραγματοποιηθούν στα Χανιά στο πλαίσιο του 12ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων (16-26/10/2024) όπου θα κληθούν μαθητές και εκπαιδευτικοί να συμμετάσχουν. Επίσης κάποιοι από τους μαθητές απέσπασαν υποτροφία συμμετοχής στο 3ο Θερινό Σχολείο / Camp του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων το οποίο θα πραγματοποιηθεί από 30/6 έως 8/7/2024 στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων.

Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα: «Ιστορίες για ν’ ακουστούν!» του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων

Βραβεία Σχολικού Έτους 2023-2024

Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

 Δημοτικά – Οπτικοακουστικό

1ο Βραβείο: «Στα χνάρια ενός θρύλου» – 2ο Δημοτικό Σχολείο Πυλαίας, Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικοί: Σαμουρκασίδου Μαρία, Νιόζα Ευτέρπη, μαθητές/τριες: 25

2ο Βραβείο: «Ποιο τάχα να ‘ναι τ’ όνειρο (ασυνόδευτα προσφυγόπουλα)» – Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας – Ημαθία, εκπαιδευτικός: Αναγνώστη Σοφία, μαθητές/τριες: 8

3ο Βραβείο: «Εθελοντικές ομάδες του τόπου μου» – 8o Δημοτικό Σχολείο Χανίων, εκπαιδευτικός: Κουκουράκη Κλεάνθη, μαθητές/τριες: 21

Δημοτικά – Ηχητικό

1ο Βραβείο: «Το σχολείο διηγείται την ιστορία του» – 2ο Δημοτικό Σχολείο Ελεώνα Θήβας Κατάστημα Κράτησης, εκπαιδευτικοί: Ελευθερίου Σοφία, Μαστροθανάση Ζωή, μαθητές/τριες: 22

2ο Βραβείο: «Η δικιά μας λαϊκή, η μια και μοναδική» – 23o Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου, εκπαιδευτικοί:Γκροζούδη Πωλίνα, Μπάμη Ίριδα, μαθητές/τριες: 19

3ο Βραβείο: «Το φιλικό σύστημα: η φιλία πάνω απ’ όλα!» – 8ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος, εκπαιδευτικός: Γιαβάση Ειρήνη, μαθητές/τριες: 23

Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Γυμνάσια – Οπτικοακουστικό

1ο Βραβείο (ισοτίμως):

  • «Jazz Μονοπάτια» -ΓαλανάκηΜαρήλια (Γυμνάσιο Αλικιανού – Χανιά)
  • «Ιστορίες για ν’ ακουστούν από το Παπάφειο Ορφανοτροφείο Θεσσαλονίκης 1945-1959, Ιστορίες από τη ζωή του παππού μου, τρόφιμου του Ορφανοτροφείου» – 2ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου, εκπαιδευτικός: Κίσλα Ευαγγελία, μαθητές/τριες: 1

2ο Βραβείο: «Η Ιστορία Αγάπης της CasaBianca» – 1ο Γυμνάσιο Πυλαίας, εκπαιδευτικός: Δόμβρος Παναγιώτης, μαθητές/τριες: 6

3ο Βραβείο: «Η νυφική φορεσιά της Βύσσας και τα έθιμα του γάμου» – 1o Γυμνάσιο Ορεστιάδας, εκπαιδευτικοί: Μπεχτσούδη Αναστασία, Διγγελίδου Μαρία, μαθητές/τριες: 5

Ειδική μνεία οπτικοακουστικής δημιουργίας: «HappyVSHapi» – 12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, εκπαιδευτικοί: Αποστολάκη Έρη,Αραβιάκη Στέλλα, μαθητές/τριες: 6

Γυμνάσια – Ηχητικό

1ο Βραβείο: «Φλέρτ, έρωτας και σχέσεις στα χρόνια της εφηβείας» – 7o Γυμνάσιο Χανίων, εκπαιδευτικοί: Κατσαρού Βασιλική, Παλιού Ανδιάνα, Λυκοτραφίτη Λαμπρινή, μαθητές/τριες: 24

2ο Βραβείο: «Πως ήρθαν οι γονείς μου από τον Πόντο» – 1ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας- Ίων Δραγούμης, εκπαιδευτικοί: Παπάζογλου Ειρήνη, Γκίνου Μαρία, μαθητές/τριες: 15

3ο Βραβείο: «Το σχολείο παλιά» – 6o Γυμνάσιο Γλυφάδας, εκπαιδευτικός: Γκότση Χριστίνα, μαθητές/τριες: 1

Λύκεια – Οπτικοακουστικό

1ο Βραβείο: «Αόρατες πραγματικότητες» – Μαλαχιά Γεωργία (Σχολείο Ευρωπαϊκής Παιδείας Ηρακλείου)

2ο Βραβείο: «Γάστριν : Μια γλυκιά γεύση στο Χρόνο» – Γενικό Λύκειο Ακρωτηρίου, εκπαιδευτικοί: Μπράβου Μαρία- Γουρνιεζάκη Καλλιόπη, μαθητές/τριες: 10

3ο Βραβείο (ισοτίμως):

  • «Ένα κτήριο μια ζωή» – ΣιάμκουρηΓαβριέλλα (Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Βολισσού Χίου “Μιχάλης Παπαμαύρος”, εκπαιδευτικός: ΚηπουροπούλουΓεωργία)
  • «Ιστορίες ν’ ακουστούν: Τα παλιά παιχνίδια» – Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Πανόρμου Ρεθύμνου, εκπαιδευτικός: Καπελλάκη Νικητούλα, μαθητές/τριες: 5

Ειδική μνεία οπτικοακουστικής δημιουργίας: «αΤΑΙΡΙΑΣΤΕΣ» – 2ο Γενικό Λύκειο Γρεβενών, εκπαιδευτικοί: Βάιου Αικατερίνη, Παπανικολάου Ανθή, Πετκανάς Γιάννης, Δημάδης Χρήστος, μαθητές/τριες: 47

Λύκεια – Ηχητικό

1ο Βραβείο: «Σκυλίσια ζωή» – 1ο Γενικό Λύκειο Χανίων, εκπαιδευτικός: Βερνάρδου Μαρία, μαθητές/τριες: 3

2ο Βραβείο (ισοτίμως):

  • «Το κόκκινο βιβλίο» – 1ο ΕΠΑΛ Καρύστου, εκπαιδευτικοί: Κηπουροπούλου Ευμορφία, Προκοπίου Βασιλική, μαθητές/τριες: 3
  • «Μικρές αγγελίες, μεγάλες προσδοκίες» – Μπρεδολόγου Χρυσή (Εσπερινό ΕΠΑΛ Χανίων, εκπαιδευτικός: ΓαλημιτάκηΣμαράγδη)

3ο Βραβείο: «Μια ιστορία να θυμάσαι» – Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικός: Αντωνόπουλος Γεώργιος, μαθητές/τριες: 2

Όλες οι Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο,  στο ertnews.gr
Διάβασε όλες τις ειδήσεις μας στο Google
Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook
Ακολούθησε μας στο Twitter
Κάνε εγγραφή στο κανάλι μας στο Youtube
Γίνε μέλος στο κανάλι μας στο Viber
Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν:
– Αναφέρεται ως πηγή το ertnews.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά.
– Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή
– Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος



Περισσότερα Εδω

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ