16 Νοέμβριος, 2018 09:11

Breaking News

Misano MotoGP: Χρονομετρημένα αποζημίωση για το Silverstone!

NANOS

Μετά το φιάσκο του αγώνα του Moto GP στο Silverstone που ακυρώθηκε λόγω κακοτεχνίας στην πίστα, οι φίλοι του Moto GP αποζημιώθηκαν από τα χρονομετρημένα κιόλας του αγώνα του Misano, στο San Marino της Ιταλίας. Οι δυσοίωνες προβλέψεις για τον καιρό δεν επαληθεύθηκαν κι έτσι αναβάτες και θεατές ευχαριστήθηκαν ελεύθερες και χρονομετρημένες δοκιμές. Με τη Ducati να δείχνει δυνατή, τον Marquez να δείχνει επίσης δυνατός αλλά και πιεσμένος και τον Vinales να εκμεταλλεύεται καλύτερα από τον Rossi τις βελτιώσεις της Yamaha, έφτασε η ώρα των χρονομετρημένων με μεγάλο ενδιαφέρον. Οι Lorenzo και Marquez ακολούθησαν την ίδια, επιθετική τακτική. Ήταν οι μοναδικοί αναβάτες που έκαναν 3 προσπάθειες σε αντίθεση με τις 2 που συνηθίζεται και έκαναν όλοι οι υπόλοιποι. Από τον 10 κιόλας γύρο του ο Jorge Lorenzo έκανε τον ταχύτερο χρόνο που έχει γίνει ποτέ στο Misano.

Επίσης ταχύτατος ήταν και ο Marquez και όλα έδειχναν πως η μάχη θα δινόταν μεταξύ τους. Ο Lorenzo πολύ πιο ήρεμος, βγήκε στα pits, ζήτησε τις αλλαγές που ήθελε για την τελική του προσπάθεια και ξαναμπήκε με τα δεύτερη μοτοσυκλέτα του. Αντίστοιχα ο Marquez πίεσε πολύ με τη δεύτερη μοτοσυκλέτα και είχε μια αρκετά άσχημη πτώση. Παρότι η φόρμα του σκίστηκε και το κράνος του ακούμπησε στο έδαφος 2 φορές, χωρίς να αλλάξει κάτι από αυτά, σε μόλις 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα βρέθηκε και πάλι πάνω στη Honda. Στην τελευταία του προσπάθεια, ο Lorenzo επικράτησε εύκολα βελτιώνοντας την επίδοση του και κατακτώντας τη 2η συνεχόμενη pole position μετά το Silverstone, κάτι που είχε να κάνει από το 2013!

Στη 2η θέση με σημαντική διαφορά για χρονομετρημένα σε στεγνή πίστα βρέθηκε ο Jack Miller με τη Ducati της Pramac. Ο Miller ήταν σταθερά γρήγορος και σημείωσε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Πίσω του, στην 3η θέση βρέθηκε ο Maverick Vinales πραγματικά την τελευταία στιγμή. Ο Vinales ήταν ο 3ο; αναβάτης που ¨κατέβηκε¨ από το 1:32 εκτοπίζοντας τον Andrea Dovizioso που μέχρι εκείνη τη στιγμή συμπλήρωνε το 1-2-3 για τη Ducati αλλά τελικά θα ξεκινήσει 4ος. Από την 5η θέση θα ξεκινήσει ο Marc Marquez που άφησε 9 χιλιοστά του δευτερολέπτου πίσω του στην 6η θέση τον Cal Crutchlow που επίσης είχε πτώση. Είναι εντυπωσιακό πάντως πως ο Marquez πίεζε ακόμα και μετά την πτώση της καρό σημαίας, στο γύρο εξόδου..

Ο Valentino Rossi που επιστρέφει στο Misano μετά την περσινή του απουσία λόγω τραυματισμού, δεν πήρε το αποτέλεσμα που θα ήθελε παρότι νιώθει ικανοποιημένος. Βρέθηκε στην 7η θέση και τον χωρίζουν 78 χιλιοστά από την 1η σειρά της εκκίνησης. Είναι ικανοποιημένος με το ρυθμό αγώνα αλλά θέλει να βρει λίγο ακόμα χρόνο ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει το βάθρο. Οι Petrucci και Zarco συμπληρώνουν την 3η σειρά της εκκίνησης δίπλα στον Valentino Rossi. Οι Rins, Pedrosa και Morbidelli συμπλήρωσαν την 4η σειρά της εκκίνησης με τον Michele Pirro σε μια ακόμα έκτακτη συμμετοχή να ξεκινά από τη 14η θέση. Η πρώτη Aprilia είναι αυτή του Aleix Espargaro στη 16η θέση και η πρώτη KTM του Bradley Smith στη 17η θέση.